Ból kolana u biegacza – czemu powstaje i jak go unikać?

Jedną z najczęstszych kontuzji biegowych jest ból w obrębie kolan. Przyjęło się nawet mówić, że jest to dyscyplina sportowa, która degeneruje ten staw. Jak uniknąć dolegliwości i kontuzji?

Ola i Michał – fizjoterapeuci z The Runner Project przedstawią kilka rad, jak dbać o ten staw.

 

Kolano więzień stopy i biodra.

Często, gdy już rozboli kolano, wybieramy się do lekarza. Podczas badań diagnostycznych lekarze odnajdują patologię. Uszkodzeniu często ulegają łąkotki, więzadła oraz przyczepy mięśniowe. Oznacza to, że dany region stawu był na tyle długo przeciążany, że nastąpiła przebudowa tkanek, a w dalszej konsekwencji zaczął być odczuwalny ból.

Czy zadaliście sobie kiedyś pytanie, jak to jest, że właśnie ten konkretny region ciała uległ kontuzji?

Spróbujmy to przeanalizować, za pomocą relacji kolana z innymi stawami. Staw kolanowy będzie doskonałym przykładem, ponieważ ściśle podlega warunkom, jakie podyktują mu sąsiednie stawy.

Wyobraźmy sobie, że mamy do czynienia z biegaczem, który cały dzień spędza w pozycji siedzącej lub innej wymuszonej pozycji. Zginacze stawu biodrowego stają się coraz bardziej skrócone, a mięśnie słabe. Wygniecione na krześle pośladki po 8 godzinach siedzenia, przechodzą niemalże w stan uśpienia. Biodra zastygają, by umożliwić niełatwe zadanie, jakim jest spędzenie kilku godzin w bezruchu.

Jak to się ma do kolana?

Prześledźmy mięsień czworogłowy uda. Pamiętajmy, że ma on swój początek właśnie w okolicach biodra. Natomiast później przebiegając nad kolanem, kończy się więzadłem tuż pod nim.

Skrócenie, a co za tym idzie, nieprawidłowa funkcja tego mięśnia u biegaczy, może spowodować następujące uszkodzenia kolana:

♦ konflikt rzepkowo -udowy
♦ chonrdomalacje rzepki (rozmiękanie chrząstki)
♦ kolano skoczka
♦ zapalenie kaletki podrzepkowej głębokiej
♦ naderwanie więzadła rzepki

Jak widzicie problem w obrębie kolana, może mieć swoje źródło właśnie w biodrze.

A, że kij zawsze ma dwa końce, spójrzmy na stopę.

Na dole staw skokowy tworzy kość skokowa i dwie kości podudzia: kość piszczelowa i strzałkowa. Sęk w tym, że te same kości tworzą u góry staw kolanowy. Zatem jeśli przez skręcenie stawu skokowego lub przez szpilki, które nosicie na co dzień, Wasz staw skokowy jest sztywny, w równym stopniu cierpi kolano.

Dlaczego tak się dzieje?

Ano dlatego, że biedne kolano, zawieszone między dwoma kostnymi stawami: biodrowym i skokowym, jest najbardziej ruchome i więzadłowe. I przejmuje na siebie dysfunkcje tychże sąsiednich struktur.
Śmiało można zatem powiedzieć, że „kolano biegacza”, to konsekwencją złej biomechaniki biodra i stopy, a te z kolei wynikają najczęściej z nieprawidłowych statycznych pozycji.

Jednym słowem warto się zastanowić, czy czasem „kolano biegacza” to nic innego jak biodro i stopa kobiety pracującej 🙂

Jak zapobiec kontuzji?

Badajcie się!
Istnieją testy funkcjonalne, które potrafią określić ryzyko kontuzji. Jednym z nich jest FMS (funcional movement screen ) oraz videoanaliza techniki biegowej. Dobrze jest skorzystać ze specjalistów od ruchu, czyli Fizjoterapeutów sportowych.

Słuchajcie swojego ciała!
Bieganie, to pokonywanie swoich barier. Poczujcie różnice między sygnałami, które wysyła Wasze ciało na temat bólu, a zmęczeniem. Każdy, kto pobiega trochę więcej, zna tą różnicę. Jednakże chęć zrealizowania planu treningowego, a także wyrzut endorfin potrafią skutecznie przysłonić sygnały ostrzegawcze, jakie śle nasz układ ruchu.


The Runner Project tworzy zespół specjalistów, posiadających ogromne doświadczenie i wykształcenie w zakresie fizjoterapii sportowej.
Swoją działalność skupiają na fizjoterapii sportowej, treningu motorycznym, leczeniu kontuzji sportowych, analizie i badaniu ruchu, a także prowadzeniu warsztatów.
Ich celem jest profesjonalna i szybka diagnostyka, leczenie sportowców wyczynowych oraz amatorów.

 

Fizjoterapeuta Michał Sówka

Fizjoterapeuta sportowy, terapeuta manualny. Pracuje z zawodnikami Cross Fit, Pięcioboju Nowoczesnego, Biegaczami, Kulturystami. Zwolennik wykorzystania w pracy fizjoterapeuty treningu motorycznego.
Współzałożyciel The Runner Project

rozciągnie Zabiegane.com

 

Fizjoterapeutka Aleksandra Kłak

Fizjoterapeuta kadry narodowej Pięcioboju Nowoczesnego w tym brązowej medalistki Igrzysk Olimpijskich w RIO 2016 r. Oktawii Nowackiej. Członek sztabu medycznego podczas wielu imprez sportowych w Polsce oraz za granicą.

Założycielka Gabinetu kompleksowej rehabilitacji – Rehability
Współzałożycielka The Runner Project

rozciągnie Zabiegane.com