Slow Jogging – co warto wiedzieć?

Slow jest ostatnio niezwykle modnym sformułowaniem. Wszyscy marzą o slow life, piszą o slow food, przymierzają się do slow fashion. Czy „slow” to tylko moda? Być może, ale w przypadku Slow Jogging, to bardzo zdrowa moda.

 

Slow Jogging zawsze kojarzył mi się z Japonią. Przed oczami miałam zwykle Japończyków w wieku „późnośrednim” (żeby nikogo nie obrazić) o sylwetkach, których mógłby pozazdrościć im niejeden młody Europejczyk, wykonujących ruchy tak powolne, że aż nienaturalne.

Czym jest Slow Jogging?

Pomysłodawcą takiej formy aktywności jest Hiroaki Tanaka, profesor Uniwersytetu w Fukuoce, który opracował również metodykę prowadzenia zajęć Slow Jogging. Podczas badań naukowych w Instytucie Fizjologii Sporu potwierdził, że taka forma aktywności daje prozdrowotne korzyści na równi z aktywnościami fizycznymi, wymagającymi dużego wysiłku fizycznego. Zgromadził naukowe dowody na to, że uprawianie Slow Joggingu przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu skutków chorób cywilizacyjnych, takich jak: miażdżyca, cukrzyca, nadwaga, nadciśnienie.

Skuteczność tej metody potwierdziło m.in. Amerykańskie Towarzystwo Medycy Sportowej (1995r).

 

Slow Jogging – 5 zasad biegania z uśmiechem według profesora Hiroaki Tanaka


ZASADA 1

Tempo Niko Niko (z uśmiechem), czyli naprawdę bardzo wolno. Takie tempo umożliwia nie tylko swobodną konwersację, ale wręcz nie powoduje przyspieszonego oddechu. Oznacza to, że przemieszczamy się ok. 4-5 km/h, czyli wolniej niż niejeden wprawiony spacerowicz.

ZASADA 2

Wykonując kolejne kroki lądujemy na śródstopiu, miękko i naturalnie. Tu trudność mogą mieć biegacze przyzwyczajeni do amortyzowanego obuwia i lądowaniu na pięcie. Ważna jest także długość kroku, która powinna stanowić 1/3 typowego kroku z lądowaniem na pięcie.

ZASADA 3

Pamiętajmy o wyprostowanej sylwetce, tak aby nasz wzrok był na linii horyzontu, a podbródek lekko skierowany ku górze. Stopy kierujemy równolegle po dwóch równoległych torach.

ZASADA 4

Oddech naturalnie dopasowany do rytmu treningu Slow Joggingu.

ZASADA 5

30 – 60 minut dziennie.

 

Jak zacząć uprawianie Slow Joggingu? Przecież nie mieszkamy w Japonii!

W Polsce ambicje promowania Slow Joggingu w całym kraju ma Stowarzyszenie Slow Jogging Polska. Jest to krajowa organizacja stowarzyszona z organizacją International Slow Jogging Association i należy do czterech najbardziej aktywnych organizacji na świecie (Japonia, Korea Płd., Polska, Niemcy).

Nie wiem czy wiecie, ale Polska była jednym z pierwszych krajów poza Japonią, w którym Slow Jogging zaczął być popularyzowany. Zapewne niemałe znaczenie ma fakt, że asystentką profesora Tanaki jest Polka – Magdalena Jackowska.

W całej Polsce organizowane są treningi pokazowe, w których można wziąć udział nieodpłatnie.  W Warszawie takie spotkania odbywają się mi.in. w Łazienkach Królewskich i na Białołęce. Szczegółowe informacje o spotkaniach można znaleźć na profilu na Facebooku.

 

Z ciekawostek, w dniu 15 kwietnia prof. Hiroaki Tanaka odwiedzi Polskę, by m.in. wziąć udział w DOZ Maraton Łódź i poprowadzić trening pokazowy.

 

Zalety Slow Joggingu:

  • trening można zacząć w dowolnym momencie życia i niezależnie od kondycji lub jej braku 🙂
  • jak mówią specjaliści, ma wszystkie zalety biegania, a jednoczenie pozbawiony jest jego wad – dzięki lądowaniu na śródstopiu mniej cierpią nasze stawy
  • można trenować nawet codziennie, gdyż nie wymaga czasu na regenerację – nie jest obciążający dla organizmu tak jak tradycyjne bieganie
  • szybciej spalasz kalorie niż podczas chodu – przy takim samym dystansie i prędkości, wydatek energetyczny jest dwa razy większy gdy uprawiasz Slow Jogging
  • ułatwia powrót do aktywności fizycznej po chorobie czy kontuzji

Zatem nie pozostaje mi nic innego jak życzyć nam joggingu w tempie Niko Niko, czyli z uśmiechem.

Slow jogging Zabiegane.com

 

Justyna G.