AGILITY SYNTHESIS FLEX – buty do biegania w terenie!

Lato idzie wielkimi krokami. Miejski upał za chwilę zacznie wyrzucać nas z betonowych ścieżek biegowych, na dróżki w cieniu drzew. I nie chodzi tylko o park, ale też o las, czy zadrzewione ścieżki górskie, gdzie podłoże biegowe różni się od tego asfaltowego, do którego przywykliśmy na co dzień. Tu potrzebne są buty do biegania w terenie.

W takim terenie nie trudno o zbiegi, podbiegi, wystające korzenie czy błotne odcinki trasy. Tym bardziej, że lato w Polsce bywa kapryśne, czasami jest po prostu deszczowe. Podłoże robi się wówczas grząskie i śliskie. Takie warunki narzucają nam dla własnej wygody, komfortu i po prostu bezpieczeństwa zaopatrzenie się w specjalne buty biegowe, przeznaczone do tzw. biegania trailowego.

Przyznam, że kiedy trzy lata temu jechałam na urlop w góry, z myślą, żeby trochę pobiegać, zaopatrzyłam się w buty tego typu. Miały kilka wad, ale ostatecznie spełniały swoje zadanie.

Tym razem we trzy miałyśmy okazję przetestować buty do biegania w terenie wyprodukowane przez amerykańską markę Merrell, przeznaczone na trudniejszy teren, z serii Trail Running.

Zanim napiszę więcej o butach, zatrzymajmy się chwilę przy producencie.

Nie jest to debiutant na rynku oferującym produkty przeznaczone dla aktywnych osób. Merrell już od ponad 30 lat zapewnia wysokiej jakości obuwie wszystkim entuzjastom aktywnego wypoczynku. Przesłaniem marki jest dbanie o komfort użytkowników, oferując buty wykonane z wysoko jakościowych materiałów, w najnowocześniejszej technologii, tak aby nic nie przeszkadzało w realizacji zaplanowanych wyzwań.

AGILITY SYNTHESIS FLEX Merrell Zabiegane.com

Wracając do butów, które wybrałyśmy do testu.

 

Wszystkie trzy biegałyśmy w modelu AGILITY SYNTHESIS FLEX.

Trzeba przyznać, że pierwsze co rzuca się w oczy, to ich wygląd. Już wyjmując je z pudełka, uwagę zwracają intensywne, soczyste kolory. Buty są po prostu ładne i to bardzo, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieco szerokie i masywne, ale to tylko pierwsze wrażenie. Waga buta to tylko ok. 220 g.

Nie ma się co oszukiwać, która z nas nie lubi mieć ładnych rzeczy do biegania? Oczywiście komfort się liczy, ale jeśli chodziłoby tylko o wygodę i parametry techniczne, miałybyśmy jedną parę butów biegowych do miasta, drugą w teren oraz dwa komplety ciuchów na trening i to by wystarczało :).

Jednak bieganie w pięknych okolicznościach przyrody, do tego w ładnym, przyciągającym wzrok obuwiu czy ubraniu, to dodatkowa motywacja, żeby się ruszyć i realizować swoje sportowe plany i ambicje.

buty do bieganie w terenie Zabiegane.com

buty do bieganie w terenie Zabiegane.com

Jednak model butów AGILITY SYNTHESIS FLEX to nie tylko atrakcyjny wygląd. Przede wszystkim są to idealne buty do biegania w terenie, o czym przekonałyśmy się w trakcie testów.

Buty testowałyśmy głównie na podłożu mieszanym, piach i wystające konary leśnych ścieżek – niskie zbiegi i podbiegi, drobny i gruby żwir na płaskim terenie, mokre i błotniste podłoże polnych dróg, ale również asfalt jako droga, którą trzeba dobiec do docelowej trasy treningu. We wszystkich tych przypadkach buty zdały egzamin. Test na górskich ścieżkach wciąż jeszcze przed nami 🙂

buty do bieganie w terenie Zabiegane.com

buty do bieganie w terenie Zabiegane.com

Co według nas szczególnie wyróżnia te biegowe buty:

Szerokie czubki butów – początkowo zwróciły naszą uwagę po wyjęciu z pudełka – bardzo doceniła Justyna G., która ma dość szerokie stopy. Biegając w terenie stawiamy stopy pod różnym kątem. But jest tak skonstruowany, że minimalizuje uderzanie paznokciami stóp o wnętrze buta.
Nie jeden biegacz doświadczył schodzącego paznokcia, który został odbity o zbyt wąskie obuwie. Zatem ten element budowy buta z pewnością docenią nie tylko biegacze, którzy mają szersze stopy. Szczególnie, że idzie lato i nie chcemy przecież przez cały ciepły sezon chodzić w zakrytych butach, aby nie pokazać naszych zmasakrowanych paznokci.

Syntetyczne zabezpieczenie chroniące palce (wzmocnienia TPU) – wygląda to tak, jakby przednią części buta pokryto cienką gumową powłoką. Jest to idealne rozwiązanie, np. przy zbieganiu z górki, ponieważ duży palec nie wychodzi do przodu, próbując przebić się przez wierzch obuwia, nie przeznaczonego do biegania trailowego. Dzięki temu kopnięcie w kamień lub zahaczenie czubkiem o wystający konar nie stanowi zagrożenia dla palców. No i wpadając w błoto czy kałuże, nie chlupie nam w butach.

Wierzch buta z siateczki  – wykorzystanie siateczki w konstrukcji cholewki  zapewnia dobrą cyrkulację powietrza wewnątrz buta.  Dzięki temu stopa oddycha i nawet w ciepłe dni nie odczuwamy tak bardzo wysokiej temperatury.

Wzmocnienie Hyperlock™ TPU wokół pięty – nawet gołym okiem niewprawny biegacz zauważy, że pięta ma w tych butach bardzo dużą stabilizację.  Wzmocnienie zapewnia wsparcie i dodatkowe bezpieczeństwo minimalizując ryzyko skręcenia.

Podeszwa M-Select™ GRIP i bieżnik, który ma 5 mm i trudno się w tych butach poślizgnąć. Idealne są więc do biegania w trudnym terenie, ale wydaje mi się, że spokojnie można iść w nich na wycieczkę górską, ponieważ bieżnik i konstrukcja buta zapewnią stabilność.

Pętelkowy system wiązania butów sprawdza się idealnie. Buty raz zasznurowane nie wymagają poprawek w trakcie treningu, co przyznacie, bywa czasem bardzo frustrujące. Taki sposób sznurowania powoduje również, że but idealnie przylega do grzbietu stopy i ma się wrażenie idealnego dopasowania do stopy.

buty do bieganie w terenie Zabiegane.com

 

Dodatkowe zalety, które wymienia Merrell to:

Technologia M-Select™ FRESH zapobiegająca powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Praktyczna wyjmowana wkładka EVA.
Żłobiona podeszwa środkowa FLEXconnect™ EVA o właściwości dwukierunkowego zginania dla lepszej zwinności i większej stabilizacji.
Dodatkowa wkładka TrailProtect™ gwarantująca wsparcie podczas poruszania się w terenie.

AGILITY SYNTHESIS FLEX Merrell Zabiegane.com

Zapewne nie dla wszystkich nasza opinia po teście modelu AGILITY SYNTHESIS FLEX będzie wystarczająco opiniotwórcza. Przecież nie jesteśmy biegaczkami górskimi!  Jednak nie trzeba biegać w górach, aby mieć do czynienia z trudnym podłożem, stromymi zbiegami i podbiegami. Dla nas, biegających systematycznie już od kilu dobrych lat, szczególnie ważne jest zapobieganie kontuzjom. Tym mniejszym – od utraty paznokcia po kopnięciu w kamień, jak i bardziej poważnym. Każda tego typu przygoda, to długi okres wyłączenia z regularnych treningów, a czasem nawet poważna i długotrwała rehabilitacja.

Po kilkudziesięciu przebiegniętych w terenie kilometrach, sprawdziłyśmy na własnych stopach i wiemy – buty są lekkie i bardzo stabilne. Dają duży komfort przy bieganiu po kamieniach i nierównym terenie. Pomimo treningów w dość wysokiej temperaturze odczucia termiczne są bardzo dobre, stopa oddycha, a po wyjęciu z buta jest sucha. Dlatego polecamy 🙂

buty do bieganie w terenie Zabiegane.com

 

Z biegowymi pozdrowieniami

Edyta