Olej kokosowy – jak wybrać mądrze?

Jakiś czas temu Edyta pisała o zdrowych tłuszczach w naszej diecie, możecie przeczytać ten post tutaj.

Wspomniała, że jednym z nich jest olej kokosowy.

Trudno powiedzieć na ile jego kariera w ostatnim czasie to po prostu tylko moda a na ile rzeczywiście to jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Ale niezależnie od wszystkiego myślę, że warto go włączyć do zróżnicowanej diety, jak zwykle ze zdrowym rozsądkiem i umiarem.

Dlaczego?

Jest bogaty w witaminy i minerały (żelazo i magnez) oraz średniołańuchowe kwasy tłuszczowe.

No tak, ale na czym polega jego fenomen?

Podobno cały sekret tkwi w tym, że średniołańuchowe kwasy tłuszczowe organizm ludzki trawi łatwiej niż inne kwasy tłuszczowe (np. długołańcuchowe kwasy tłuszczowe – tłuszcze zwierzęce), ponieważ swoją budową bardziej przypominają węglowodany (mają od sześciu do dziesięciu atomów węgla). Do ich rozkładu nie potrzebujemy obecności lipazy i żółci. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe w związku z szybkim przekształceniem w energię nie są magazynowane w organizmie w formie tkanki tłuszczowej, co myślę ma niebagatelne znaczenie dla dbających o zdrowie.

Jakie jeszcze dobroczynne właściwości ma olej kokosowy?

ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe, w składzie oleju kokosowego duży udział ma kwas laurynowy (substancja podnosząca odporność),

obniża poziom cholesterolu i pomaga zapobiegać chorobom serca,

przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu, dzięki czemu przyczynia się do utraty masy ciała.

Przeczytałam gdzieś takie porównanie, które dobrze obrazuje ten mechanizm: długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (tłuszcze zwierzęce) są jak mokre drewno, które wkładamy w ognisko. Jeśli dokładamy kolejne kawałki mokrego drewna to wkrótce będziemy miały więcej drewna niż ognia.

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak olej kokosowy są natomiast jak gazeta namoczona w benzynie. Nie tylko szybko sama się spali, ale spali także przy okazji to mokre drewno.

 

Kaloryczność oleju kokosowego: w 100 g to 862 kcal

Dla porównania:
olej rzepakowy 884 kcal
olej słonecznikowy 884 kcal
olej z pestek winogron 884 kcal


Tylko, że olej kokosowy nie jest równy olejowi kokosowemu. Jak zatem wybrać mądrze i zdrowo?

Na rynku jest duży wybór olejów kokosowych. Znajdziecie je we wszystkich supermarketach, sklepach ze zdrową żywnością a nawet w Rossmanie.

Cena, porównując z innymi tłuszczami roślinnymi, jest dosyć wysoka. Jak zatem wybrać dobrze, skoro płacimy konkretne pieniądze?

Olej rafinowany czy nierafinowany?

Dostępne są dwa podstawowe rodzaje oleju kokosowego: rafinowany i nierafinowany.

Olej rafinowany – to olej uboższy w składniki, ponieważ poddawany jest chemicznemu procesowi rafinacji, dodatkowo jest filtrowany i oczyszczany (przy okazji również z tych wartościowych składników). Ma dłuższą datę przydatności do spożycia.

Olej nierafinowany, inaczej zimnotłoczony – olej kokosowy uzyskiwany jest w tłoczeniu na zimno. Taki olej jest pachnący, po otwarciu opakowania od razu unosi się przyjemny kokosowy zapach. Często producenci nie umieszczają na etykiecie informacji czy olej jest rafinowany czy też nie, jest natomiast informacja, że olej jest bezzapachowy. W takim przypadku można mieć prawie pewność, że olej jest rafinowany. Producent z pewnością umieściłby informacje o głównej zalecie oleju, która bezpośrednio przekłada się na jego cenę. Dodatkowym plusem jest, jeśli olej kokosowy jest niebielony i nieperfumowany.

Nieoczyszczony olej kokosowy ma gęstą konsystencję i biały kolor, wyglądem przypomina smalec.

Jaki skład? – powinien być to jeden składnik, czyli 100% olej z miąższu kokosa.

Ważne są również kraj pochodzenia (często producenci nie umieszczają takiej informacji) i certyfikaty jakości, szczególnie gdy jest to produkt reklamowany jako ekologiczny. np.: „BIO”, co oznacza, że produkt pochodzi z upraw ekologicznych objętych kontrolą.


Poniżej przykład kilku olejów kokosowych, które używałam:

Food & Beauty, olej kokosowy dostępny w Rossmann, bezzapachowy, 500 ml, cena 21,99 zł

olej rossman


enerBio, olej kokosowy nierafinowany dostępny w Rossmann, 200g, cena 20,99 zł

 olej rosman bio


Ostatnio trafiłam w osiedlowym sklepie na taki olej kokosowy, który spełnia wszystkie moje oczekiwania: Diet – Food, 100% organiczny olej kokosowy nierafinowany, opakowanie 250 ml, cena ok 20,00 zł

olej kokosowy 2

– jest nierafinowany, niebielony i nieperfumowany,

– pięknie pachnie – wystarczy otworzyć opakowanie :), nie mówiąc o tym, że gdy podgrzejemy go na patelni zapach kokosa unosi się w całym mieszkaniu.

Jak używać olej kokosowy?

Użyjcie do gotowania, smażenia, pieczenia, do sałatek lub zamiast masła. Każdy sposób jest dobry, bo najlepiej przyswajalny jest jako składnik potraw.

Naleśniki na oleju kokosowym nie tylko pięknie pachną latem ale także bardzo dużo zyskują na smaku 🙂

IMG_20160803_201521

A tutaj znajdziecie kilka przepisów z wykorzystaniem oleju kokosowego: bułeczki kokosowe, kokosowe ciastka, fit batonik bounty, i  ostre vege.

 

Olej kokosowy jest też szeroko wykorzystywany w kosmetologii ale to już temat na kolejny wpis.

 

Justyna G.