Zdrowe tłuszcze

Przyznajcie się, kto z dbających o fit ciało, nie dostaje drgawek na słowo”tłuszcz” ? 😮 Przecież zależy nam na tym, aby go zminimalizować w swojej tkance i odsłonić mięśnie, a jeść tłustych rzeczy też nie powinniśmy, bo nie są łaskawe ani dla rozmiaru naszego tyłka, ani dla zdrowia. Ale tłuszcz tłuszczowi nie równy.

Tłuszcze (wśród których są oleje) są mieszaniną nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kwasy tłuszczowe nasycone wykazują tendencję do podwyższania stężenia we krwi tzw. złego cholesterolu (LDL), co z kolei zwiększa ryzyko chorób serca oraz układu krążenia. Są to głównie tłuszcze w formie stałej np. tłuszcze zwierzęce (smalec, łój, masło, żółty ser). I tych powinniśmy unikać jak ognia. Tym bardziej, że nie przynoszą organizmowi żadnych korzyści. Zresztą zobaczcie na zdjęciu jak to wygląda brrr

Ale bądźmy czujni. Ciasta i ciastka ze sklepu są również produktami przygotowanymi z wykorzystaniem tłuszczy nasyconych.

Ale na szczęście istnieją zdrowe tłuszcze. Na przykład oleje roślinne, które są bogactwem kawasów jednonienasyconych i wielonienasyconych. Te dobre tłuszcze spotykamy też w formie stałej (olej kokosowy, margaryna – im bardziej miękka tym lepsza), ale nadal są to tłuszcze roślinne, których nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Tłuszcze takie obniżają zły cholesterol, podwyższając zarazem poziom tego dobrego. Obniżają ciśnienie tętnicze, zapobiegają zawałom, miażdżycy, udarom mózgu.

Tym wstępem chciałam zapoczątkować serię wpisów o tłuszczach. Będę opisywała oleje i i ich właściwości – te znane i używane na co dzień w kuchni, jak i te, z którymi dopiero teraz się zetknęłam. Nie ukrywam, że do zapoczątkowania postów o tej tematyce, zainspirowała mnie przesyłka ze sklepu internetowego www.zielonynurt.pl

Bogaty asortyment tego co najlepsze dla naszego zdrowia – od znanych olejów, tj. słonecznikowego czy lnianego, do tych rzadko spotykanych – z czarnuszki, ostropestu, rokitnika. Można kupić olej kokosowy, nasiona, siemię, jagody goji, mąkę słonecznikową, czy zieloną kawę. Dostępne są też bio przyprawy i soki.
Dostarczane oleje, pakowane są w styropianowe, termiczne pudełka, aby w trakcie transportu nie traciły swoich właściwości, spowodowanych nieodpowiednią temperaturą przechowywania.

Myślę, że warto zapoznać się z ofertą sklepu. A już niedługo recenzja produktów.

Jeśli zdecydowaliście się na zakupy w sklepie www.zielonynurt.pl wpiszcie w zamówieniu kod MA12805P,
a Wasze zamówienie zostanie pomniejszone o 10 złotych.