Każda przyczyna ma swój skutek, a każdy skutek ma swoją przyczynę – trądzik

W naszym życiu jest dużo pytań i odpowiedzi. Sytuacji zaskakujących, jak i przewidywalnych. Często pragniemy tego, czego mieć nie możemy, albo liczymy na to, że za kilka lat będzie lepiej. W głowie nawet największego pesymisty czai się myśl, że kiedyś będzie lepiej…

Zaczęłam górnolotnie, a chodzi o dość błahy (choć pewnie nie dla każdego) problem kosmetyczny, jakim jest trądzik. Kojarzy się z wiekiem nastoletnim i wysypem pryszczy. Nienawidzimy wówczas swojej twarzy, ale z czasem przekonujemy się, że prawdą było to, co mówiła mama czy dermatolog, że po okresie dojrzewania, trądzik zniknie. I znika, ale…

Nieoczekiwanie potrafi pojawić się u kobiet po 30-tce!

Wygląda to jak uczulenie, może wysypka, a w efekcie okazuje się, że jest to trądzik wieku dojrzałego. Grudki, krostki, zmiany zapalne. O co chodzi?! Przecież burza hormonalna przeminęła ponad 10 lat temu ! U niektórych trądzik po 30-tce, jest pierwszym wysypem krost w całym życiu.

Jakie są tego przyczyny?

Otóż odpowiedzialny jest za to styl naszego życia. Stres, zmęczenie, jedzenie nafaszerowane hormonami, do tego często przyjmowanie źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych. Klimatyzacja, zanieczyszczone powietrze, przyjmowanie leków (np. steroidy), a nawet nadużywanie cukru. Te wszystkie czynniki powodują, że nasza skóra zaczyna się buntować i wyrzucać na zewnątrz zgromadzone toksyny.
Lepiej jednak nie ignorować całkowicie tego problemu. Jeśli zauważycie takie niepokojące objawy, jak zwiększenie owłosienia lub pojawienie się go w nietypowych miejscach czy np. nieregularne miesiączki, warto udać się do lekarza, aby zbadać poziom hormonów. Objawy te mogą świadczyć o zbyt dużym wydzielaniu męskich hormonów (androgenów), a nawet chorobie jajników (zespół policystycznych jajników).

U kobiet po 30-tce może pojawić się też inny rodzaj trądziku – trądzik różowaty. Wygląda jak silne zaczerwienienie twarzy, zwłaszcza po wysiłku, stresie czy zjedzeniu gorącej potrawy. Trądzik różowaty może być spowodowany przyjmowaniem leków np. na nadciśnienie.

Co za życie 😉 Nie tylko, że zaczynają pojawiać się zmarszczki, to dodatkowo atakuje trądzik. Niestety żyjąc w ciągłym pośpiechu, poświęcamy zbyt mało czasu na wypoczynek, do tego zanieczyszczone środowisko, wątpliwej jakości żywność, leki, czasem alkohol i papierosy, skumulowane w jednym organizmie, wychodzą na światło dzienne w postaci trądziku.

Co robić?

Po prostu unikać tego wszystkiego, co poruszyłam w akapicie powyżej 🙂
Ale bez żartów, naprawdę warto wybrać się do lekarza i skonsultować stan zdrowia, wszak wszystko ma swoją przyczynę (i skutek).