JEDZENIE

Muffinki z mąką kokosową

Dziś muffiny z mąką kokosową w roli głównej.

Od jakiegoś czasu eksperymentuję z mąką kokosową. Tym razem w znalezionym przepisie na muffinki z owocami jagodowymi. Tak po kilku próbach powstał przepis na muffinki z mąką kokosową.

 

Dlaczego?

Bo mąka kokosowa oprócz tego, że pięknie pachnie to ma szereg innych zalet.

Przede wszystkim:

niższy indeks glikemiczny niż mąki glutenowe – IG 35  (mąka pszenna IG ok 85),
– zawiera znacznie mniej węglowodanów niż mąka pszenna,
– jest bardzo bogata w błonnik – 100 g to aż 39 g błonnika (dla porównania mąka pszenna pełnoziarnista, którą mam w domu zawiera ok. 8 g błonnika na 100 g), przez co dłużej utrzymuje się uczucie sytości,
zawiera także dużo białka.

 

Dodaję mąkę kokosową do tradycyjnych wypieków, ale trudno jej używać nie znając jej właściwości.

Pomimo, że wyglądem i fakturą przypomina mąkę pszenną, jednak w połączeniu z innymi składnikami receptur nie zachowuje się tak samo. Dlatego nie da się zastąpić nią mąki pszennej w 100% w przepisach, które pisane są z myślą o mące pszennej.

 

Co warto wiedzieć zanim zaczniemy eksperymentować z mąką kokosową:

Po pierwsze: jest to mąka bez glutenu – zachowuje się zupełnie inaczej niż mąka pszenna, ciasto nie będzie tak plastyczne, a ciastka z jej użyciem mogą pękać.

Po drugie: ze względu na wyższą zawartość błonnika jest bardziej chłonna, musimy więc użyć więcej płynu niż przewiduje tradycyjny przepis z mąką pszenną.

Zatem w przypadku większości tradycyjnych przepisów można zastąpić mąką kokosową nie więcej niż 10-25% mąki pszennej.

 

Tak też zrobiłam w przepisie na muffiny, który znalazłam.
Muffiny proste i szybkie w wykonaniu (czas przygotowania to ok 10 min., czas pieczenia 35-40 minut). Co ciekawe bez użycia jajek.

Podaję wersję oryginalną oraz moją wersję – wybierzecie sobie tę, która bardziej Wam odpowiada.

 

Czego potrzebujemy?

Mokre składniki:

♦ 1/2 szklanki oliwy z oliwek (choć kolejnym razem spróbuję z olejem z pestek winogron, bo oliwa z oliwek ma specyficzny posmak, który nie odpowiada w tych muffinach mojemu dziecku)
◊ 1 szklanka musu jabłkowego (użyłam pysznego musu z antonówek roboty mojej mamy – mam jeszcze kilka słoików z poprzedniego sezonu)
♦ 1/2 szklanki mleka kokosowego (w przypadku, gdy chcecie użyć tak jak ja to zrobiłam, mąki kokosowej – weźcie 3/4 szklanki mleka)
◊ 1 łyżka soku z cytryny

Suche składniki:

♦ 2 szklanki mąki pełnoziarnistej (pół szklanki mąki pszennej zastąpiłam połową szklanki mąki kokosowej – zatem 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej i 1/2 szklanki mąki kokosowej)
◊ 1 szklanka cukru trzcinowego (jeśli używacie mąki kokosowej możecie użyć mniej cukru, bo mąka sama w sobie jest trochę słodka)
♦ 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
◊ szczypta soli
♦ 1 szklanka owoców jagodowych – ja użyłam borówek amerykańskich i jeżyn

Jak to połączyć?
Bardzo prosto – w jednym naczyniu mieszamy mokre składniki, w drugim suche a następnie łączymy je ze sobą. Mieszamy krótko, bo szkoda czasu 🙂 Tylko do ich połączenia.

dsc_2754

 

Na koniec do ciasta dodajemy owoce i przekładamy do papilotek. Ja częściowo użyłam silikonowych papilotek, bo łatwiej z nich wychodzą upieczone i pachnące muffiny.

Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza.

 

Muffiny są w środku wilgotne nie tylko od owoców ale także od musu jabłkowego.

Muffiny z mąką kokosową

 

Pycha na jesienne wieczory do herbaty, lub do porannej kawki.

Smacznego!

Justyna G.