Kajakiem przez weekend – spływ Pilicą

Wraz z wesołą grupą znajomych wybrałam się w ubiegłą niedzielę na całodniowy spływ kajakami Pilicą. Wybraliśmy trasę w okolicach Warki, która jest oddalona od Warszawy tylko około 60 km. Na wycieczkę wyruszyliśmy zwartą grupą ponad 20 osób, w tym dziecko i dwa psy. Kajak na weekend okazał się bardzo fajnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu i naładowanie „akumulatorów” na kolejny tydzień pracy. Gorąco Wam polecam taką formę wypoczynku.

Pilica to największy lewobrzeżny dopływ Wisły, o długości 342 km. Przepływa między innymi przez Szczekociny, Sulejów, Spałę, Białobrzegi i Warkę.

Tworzy liczne rozlewiska, łuki oraz pętle, co sprawia, że trasa spływu nie jest nudna. W środkowym biegu, pomiędzy Sulejowem a Smardzewicami położony jest Zalew Sulejowski, który jest największym zbiornikiem wodnym w centralnej Polsce.

Okolice rzeki są również atrakcyjne pod względem krajoznawczym. Kajakarzy zainteresować może na przykład pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rzece, czyli Skansen Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim.

Obecnie, ze względu na panującą suszę rzeka jest bardzo płytka a woda w niej ciepła, co oczywiście sprzyja licznym kąpielom podczas wycieczki. Spływ Pilicą to wypoczynek dla każdego, ponieważ pływanie kajakiem nie jest ani trudne, ani nie wymaga specjalnych umiejętności. Pilica ma spokojny nurt, wiele wysp i zatoczek, na których można się zatrzymać aby odpocząć, poopalać się lub pogril0wać.

Wpisują w „google” hasło „kajaki Pilica” pojawią się oferty różnych firm do wyboru.

Nasza wycieczka pokonała odcinek ok. 16 km, ze startem w Michałowie a kończąc podróż w Warce.

Na stronie innych firm organizujących spływy, możecie znaleźć zazwyczaj następujące trasy:

♦ krótkie, do 10 km, które są wprost idealne dla rodzin z małymi dziećmi,
♥ średniej długości, 12-21 km dla osób lubiących spędzić więcej czasu na wodzie. Organizator zapewnił nas, że odcinek 16 km z nurtem pokonamy w czasie 4 h, bez postojów 🙂
♦ długie, 23-27 km przeznaczone są dla osób posiadającym dobre przygotowanie fizyczne (to nie my…)

Oferty zazwyczaj przygotowane są dla:

♦ osób indywidualnych,
rodziców z dziećmi,
♦ grupy zorganizowane – moim zdaniem spływy kajakowe to idealny pomysł na „imprezę integracyjną”.

 

Jeśli nie macie więc jeszcze pomysłu na weekend – spakujcie stroje kąpielowe, krem do opalana, kocyk, grilla i AHOJ PRZYGODO!

Justyna S