„Zdrowy jak koń” nabiera nowego wymiaru – owsianka

Owsianka, pewnie wielu z Was, kojarzy się ze znienawidzoną w dzieciństwie ciepłą papką, o nieprzyjemnej mazistej konsystencji, czasem z kożuchem – brrr. Takie koszmarki z dzieciństwa często odbijają nam się czkawką w dorosłym życiu.

Bo przecież mimo, że znamy dobroczynne właściwości pewnych produktów, to wspomnienia blokują nas i ograniczają nasze kulinarne wybory, tak jak to bywa również ze szpinakiem.

Znacie powiedzenie „zdrowy jak koń”? Ono nie wzięło się znikąd, a zwykle takie „mądrości ludowe” wynikają z jakiegoś doświadczenia i obserwacji. Tak jest też w tym przypadku – konie lubią owies, który stanowi podstawę ich żywienia.

Dziś o płatkach owsianych i owsiance.

Odkryłam owsiankę na nowo całkiem niedawno. Wiem już, że może być pyszna, przy niewielkim wysiłku. Wystarczy trochę dodatków, fantazji i odrobina pomysłowości, a z tego co aktualnie macie w lodówce, szafce czy spiżarni, da się wyczarować pyszne śniadanie.

Dla mnie, „korporacyjnej ciotki”, która co rano zastanawia się, co zjeść na drugie śniadanie w pracy, szybka owsianka, która „robi się sama”, pomiędzy prysznicem a suszeniem włosów, to naprawdę wybawienie. Lubię wiedzieć co jem i dlatego staram się unikać gotowych dań, proponowanych przez wyspecjalizowane w obsłudze biur firmy cateringowe, które kuszą kolorowo wyglądającymi jogurtami z musli itp. Wolę wiedzieć, co i jak zostało przygotowane.

Jakie płatki wybieram?

Najczęściej płatki owsiane górskie, które są bardziej przetworzone niż zwykłe, ale dzięki temu nie muszę ich gotować. Wystarczy, że zaleję je gorącym mlekiem lub wodą. Warto wiedzieć, że suche płatki owsiane mają średni indeks glikemiczny (IG=40), ugotowana owsianka już wysoki (IG=60).

Im mniej przetworzone płatki, tym mają więcej cennych składników – zatem najbardziej wartościowe są płatki zwykłe, a najmniej – błyskawiczne.

Wiecie, że płatki owsiane, występują w top 10 rankingów najzdrowszych pokarmów świata. Dlaczego?

Zawierają dużo błonnika, a dokładnie – dwie jego tzw. frakcje: rozpuszczalną w wodzie i nierozpuszczalną. Każda ma inne właściwości dla naszego organizmu.
♦ frakcja rozpuszczalna w wodzie, w tym głównie Beta-glukan – który powoduje:

– obniżenie zawartości cholesterolu LDL we krwi,
– zapobiega występowaniu cukrzycy typu 2,
– tworzy w układzie pokarmowym lepką warstwę odporną na działanie enzymów trawiennych, dzięki czemu spowalnia proces przyswajania cukrów i wiąże kwasy tłuszczowe,
– wiąże substancje toksyczne i zwiększa ich wydalanie,
– działa odtruwająco (dzięki obecności kwasu glukuronowego),
– zapobiega namnażaniu komórek nowotworowych,
– ułatwia gojenie ran i zapobiega infekcjom skórnym,
– ma właściwości prebiotyczne, gdyż jest pożywką dla dobrych bakterii.

♦ frakcja nierozpuszczalna błonnika – poprawia pracę jelit i daje uczucie sytości. Wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku, pomaga więc przy nadkwasocie i zgadze.

Co jeszcze jest ważne?

♦ Owies zawiera 10 – 20 % więcej białka niż inne zboża, a cechą charakterystyczną białka owsianego jest duża zawartość aminokwasów egzogennych. Białko owsa ma najwyższą wartość biologiczną wśród białek zbóż i zawiera 7 z 10 aminokwasów egzogennych niezbędnych w diecie człowieka.

♦ W porównaniu do innych zbóż owies także zawiera najwięcej tłuszczu, bo aż 7%. Jednak tłuszcz ten, jest bardzo cenny, gdyż zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Kwasy te zapobiegają powstawaniu zakrzepów oraz odgrywają dużą rolę w profilaktyce i w leczeniu miażdżycy.

Ponadto owies, jak i płatki owsiane zawierają: magnez, żelazo, selen, miedź, cynk, luteinę oraz mangan, a także sole mineralne, jak i witaminy E, K, PP i z grupy B.

Koniec mądrości, a teraz podziałam na wasz zmysł wzroku.

Kilka zdjęć moich codziennych owsianek – w pudło i do pracy. 🙂

Z bananem i miechunką.

Z gruszką, miechunką i chia.

Z malinami i borówkami.

Z musem z mango, chia i suszonymi wiśniami.

Z bananem, kiwi i żurawiną.

Smacznego
Justyna G.

Na podstawie: Żywność. Nauka. Technologia. Jakość . 2005, 4 (45) Supl., 49 – 60
MAREK GIBIŃSKI, DOROTA GUMUL, JAROSŁAW KORUS
PROZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI OWSA I PRODUKTÓW OWSIANYCH
http://wydawnictwo.pttz.org/magazine-archive-categories/2005-4-45-supl/