Kurkuma nie tylko do garnka

 

Co to jest kurkuma?

Kurkuma jest przyprawą pochodzącą z Azji, ale często stosowana jest również przez Polaków. Jej korzenny, lekko pikantny i dość charakterystyczny aromat świetnie podkreśla smak potraw. Lubię ją dodawać do dań z pomidorami i mlekiem kokosowym – wraz z pieprzem cayenne cudownie smakują i mają właściwości rozgrzewające. A przecież idzie jesień, za chwilę zima i miło będzie po powrocie z pracy zjeść talerz mocno aromatycznego, rozgrzewającego dania. Kurkuma jest również świetna do przyprawienia dań z dynią. Właśnie rozpoczął się czas zbioru dyni! 🙂

Ale nie tylko o smaku kurkumy warto pisać, ale również o jej właściwościach zdrowotnych.

Jakie właściwości zdrowotne posiada kurkuma?

Kurkumina, która nadaje przyprawie intensywny żółty kolor, ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne.  Działa oczyszczająco i przyspiesza trawienie, usuwa z organizmu toksyny, a dodatkowo ma właściwości poprawiające funkcje mózgu, dzięki czemu może przeciwdziałać chorobie Alzheimera.

Kurkumą można leczyć zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe a nawet reumatoidalne zapalenie stawów. A to dlatego, że wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Łagodzi również  bóle stawów.

Co ważne kurkumina pomaga zapobiegać nowotworom. Istnieją nawet badania, które przypisują tej substancji zdolność powstrzymywania postępu komórek nowotworowych a nawet ich niszczenie.

Jak używać kurkumy, żeby była skutecznym lekarstwem?

Warto używać kurkumy w kuchni, jednak żeby jej działanie było naprawdę skuteczne trzeba zażywać regularnie większą jej dawkę – w kapsułkach około 5 mg kurkuminy, trzy razy dziennie, a jako sproszkowany korzeń 1 – 3 g na dobę, a to dlatego, że jest słabo absorbowana w przewodzie pokarmowym. Chociaż połączenie jej z inną bardzo ostrą przyprawą, np. chili, pieprz oraz z olejem (np. kokosowym), w którym się rozpuszcza, umożliwia lepsze wchłanianie.

Dzienna dawka 8 g kurkuminy uważana jest za bezpieczną dla człowieka. Dopiero przy spożyciu 12 g dziennie mogą pojawiać się działania niepożądane w postaci biegunki.

 

Warto więc wprowadzić suplementację kurkuminą zwłaszcza teraz, w okresie jesiennym. Skoro posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne, wspomoże nasz organizm w walce z infekcjami.

Nie będę rezygnowała z dodawania kurkumy do potraw, zwłaszcza po tym, czego się dowiedziałam o tej żółtej przyprawie, ale zainwestuję też w środek z kurkuminą w postaci tabletek, żeby silniej wspomagać organizm, odporność i stawy.

Wam też polecam.

Edyta