Glukozamina i po kontuzji

Kto śledzi mojego bloga, wie, że w grudniu złapałam podłą kontuzję, o której pisałam <TUTAJ>.

Najprawdopodobniej zbyt mocno forsowany bark postanowił się obrazić. Diagnoza: zapalenie stożka rotatorów barku. Na szczęście usg przeprowadzone po fizjoterapii (jonofereza, krioterapia i pole magnetyczne) nie potwierdziło żadnego zerwania czy pęknięcia, a małe zmiany w tym obrębie będą mi niestety mogły od czasu do czasu dokuczać.

Ale na szczęście – WYSZŁAM Z TEGO 🙂

Na początku było ciężko, bo ćwiczenia kilogramowymi ciężarkami sprawiały delikatny ból, ale mając świadomość, że jestem praktycznie wyleczona, z treningu na trening zwiększam obciążenie. Nie doszłam jeszcze do formy sprzed kontuzji, ale już ćwiczę podciąganie, robię pompki czy wyciskam na barki (póki co po 7,5 kg). Nawet nie wiecie jaka to ulga, móc wreszcie ćwiczyć to, co się lubi.

Jestem jednak ostrożna. Przed ćwiczeniami rozgrzewam bark. Pierwszą serię robię zawsze z mniejszym ciężarem. Nie szarpię i stopniowo zwiększam obciążenie. Stosuję również suplementację. Aktualnie przyjmuję glukozaminę firmy MyProtein (do kupienia <TUTAJ>).

Opis ze strony sklepu:

Glukozamina to naturalnie występujący składnik odżywczy. Stwierdzono, że ma korzystne znaczenie dla zdrowia stawów. Glukozamina stanowi ważny składnik tkanki chrząstnej, które odpowiada za pochłanianie wstrząsów i osłanianie naszych stawów podczas poruszania się. Bez tkanki chrząstnej każdy ruch powodowałby ból. Tkanka chrzęstna jest szczególnie wrażliwa na zużycie i z czasem jej stan może pogorszyć się do tego stopnia, że nasze stawy będą obolałe i sztywne. Badania wskazują, że glukozamina może wspomagać naprawę uszkodzonej tkanki łącznej, jak na przykład tkanka chrzęstna, a także wspomagać regenerację tych tkanek w ciele.

Domniemywa się, że glukozamina może zwiększać odporność tkanki chrzęstnej poprzez zwiększanie obecności wody i składników odżywczych w stawie. Szereg badań wskazuje nawet, że glukozamina może wspomagać regenerację tkanki po wystąpieniu uszkodzeń, a tym samym przyczyniać się do przywrócenia funkcji i sprawności stawu.

Glukozamina ma szczególne znaczenie dla osób fizycznie aktywnych i podejmujących regularne treningi, ponieważ są one bardziej narażone na przedwczesne zużycie stawów w efekcie powtarzania tych samych ruchów oraz ćwiczeń.