Odżywka białkowa – czy jest to suplement dla biegacza?

Czy odżywka białkowa jest tylko dla osób, które rozbudowują muskulaturę? Czy jest wskazana dla biegaczy? Jakie rezultaty daje suplementowanie się koktajlem proteinowym i czy może być zamiennikiem posiłku?

O odżywce białkowej przeczytacie w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym jest odżywka białkowa?

Obserwując fora i blogi dotyczące aktywności sportowej na pewno spotykacie się z pojęciem: odżywka białkowa. Często pojawiają się przepisy kulinarne z jej użyciem i z opisem, że jest to żywność fit. Jednak nie traktujcie odżywki białkowej w kategorii jedzenia, zamiennika posiłku.

Odżywka białkowa jest po prostu suplementem wspomagającym dietę. Posiada ona w swoim składzie m.in. łatwo przyswajalne proteiny, będące naturalnym budulcem mięśni oraz tkanek. Szybko uzupełnia niedobory tego składnika w diecie, który jest niezbędny zwłaszcza osobom ćwiczącym.

Jest też idealna dla biegaczy. Dlaczego?

Odżywka białkowa jest w stanie pomóc w szybszej regeneracji, ale pamiętajcie – służy głównie jako uzupełnienie diety.

Suplement ten nie powinien w żaden sposób zastępować właściwie zbilansowanej diety!

Stanowić ma wyłącznie wygodną formę dostarczenia potrzebnych składników odżywczych. W wielu sytuacjach praktycznym wyjściem jest zabranie ze sobą odżywki zawierającej białko, niż standardowego jedzenia.

Ale nie oszukujcie się. Spożywanie odżywki białkowej nie oznacza, że staniecie się lepszymi biegaczami!

Wypita po treningu świetnie odbudowuje uszkodzone podczas wysiłku mięśnie. I tyle!

Picie odżywki białkowej nie przyczyni się również do rozbudowy muskulatury. Żeby być „napakowanym”, nie wystarczy pić wyłącznie koktajlu białkowego. To tak jakbyśmy stwierdzili, że jedząc dziennie o jeden więcej filet z kurczaka, uzyskamy sylwetkę kulturysty.

Pomoże natomiast trochę w wysmukleniu mięśni oraz przyspieszy odchudzanie. Tak. Białko jest bowiem stymulatorem spalania tkanki tłuszczowej – przyspiesza przemianę materii, przez co organizm spala więcej! A jak wiadomo, niższa waga jest wskazana, zwłaszcza u biegaczy długodystansowych.

Możecie wybierać między odżywką białkową w formie izolatu, koncentratu lub mixu tych dwóch form:

Izolat (WPI) szybciej się wchłania (z przewodu pokarmowego w zaledwie kilka – kilkanaście minut), jest w nim mniej węglowodanów i tłuszczu, więc będzie lepszy, w sytuacji gdy staracie się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej ze swojego ciała, bez utraty wypracowanych już mięśni. Zawiera też większe stężenie białka (85-95%). Najlepiej stosować po treningu lub rano, gdy mamy niedobór białka.

Koncentrat (WPC) dla porównania ma stężenie białka 70-82%. Koncentrat jest dobrym białkiem na noc i w ciągu dnia, ponieważ wolniej się wchłania niż izolat.

Matrix – mieszanka obu powyższych. Jest to białko uniwersalne, o różnym stopniu wchłaniania.

Jaki jest jeszcze plus spożywania odżywek białkowych?

Smaaak. Tak, są słodkie i występują w przeróżnych kombinacjach smakowych. Ja do tej pory sięgałam głównie po waniliowe, ciasteczkowe, ale smaków jest naprawdę wiele, więc każdy biegacz i nie-biegacz z pewnością znajdzie coś dla siebie!