Koktajle białkowe

Obserwując fora i blogi dotyczące aktywności sportowej na pewno spotykacie się z pojęciem koktajle białkowe. Często pojawiają się przepisy kulinarne z ich użyciem i z opisem, że jest to żywność fit. Nie przeczę, że u mnie też jest sporo o koktajlach białkowych, bo sama się nimi suplementuję.

Przybliżę trochę temat tym, którzy jeszcze nie wiedzą co się kryje pod tym pojęciem.

Koktajl białkowy – czym jest?

Koktajl czy też odżywka białkowa to nic innego jak suplement diety, który w składzie ma m.in. łatwo przyswajalne proteiny, które są naturalnym budulcem mięśni oraz tkanek. Szybko uzupełnia niedobory tego składnika w diecie, który jest niezbędny zwłaszcza osobom ćwiczącym. Wypity po treningu, świetnie odbudowuje uszkodzone podczas wysiłku mięśnie.

Uwaga! To jest odżywka wspomagająca i nie możemy używać jej jako jedynego źródła białka. W zbilansowane diecie nie może zabraknąć mięsa, a u osób, które go nie jedzą –  jaj czy roślin strączkowych.

Czy po koktajlu białkowym urosną mi mięśnie?

Picie koktajlu białkowego nie przyczyni się do rozbudowy naszej muskulatury. Żeby być napakowanym, nie wystarczy pić wyłącznie koktajlu białkowego. Pomoże on natomiast w wysmukleniu mięśni oraz może wspomóc odchudzanie. Tak. Białko jest bowiem stymulatorem spalania tkanki tłuszczowej – przyspiesza przemianę materii, przez co organizm spala więcej! Oczywiście ma być tylko składnikiem diety, w której nie może zabraknąć węglowodanów i tłuszczy.

Jakie są rodzaje białka użytego do koktajli białkowych?

Możemy wybierać między odżywką białkową w formie izolatu, koncentratu lub mixu tych dwóch form;

Izolat (WPI) szybciej się wchłania (z przewodu pokarmowego w zaledwie kilka – kilkanaście minut),  jest w nim mniej węglowodanów i tłuszczu, więc będzie lepszy, w sytuacji gdy staramy się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej ze swojego ciała, bez utraty wypracowanych już mięśni. Zawiera też większe stężenie białka (85-95%).
Koncentrat (WPC) dla porównania ma stężenie białka 70-82%. Koncentrat jest dobrym białkiem na noc, ponieważ wolniej się wchłania niż izolat.Źródła pochodzenia białka w poszczególnych odżywkach też są różne. Mamy:
– białka serwatkowe – pochodzące z serwatki mleka
– białka jaj
– białka sojowe i pszeniczne
– białka wołowe – ze świeżego mięsa wołowego
– czy tzw. matrixy, które często są połączeniem białek serwatkowych i jajecznych