Suplementy diety dla osoby aktywnej ficzycznie

Dziś napiszę słów kilka o stosowaniu suplementacji przez osoby ćwiczące. Pisząc o suplementach mam na myśli produkty stosowane doustnie, które mają dostarczyć organizmowi to, czego brakuje nam w codziennej diecie. Nie oszukujmy się, kto z nas ma ułożoną tak zbilansowaną dietę, że znajdują się w niej odpowiednie proporcje białek, węglowodanów i tłuszczy? Dla osoby, która jest aktywna i chce osiągnąć zamierzony cel, np. uwydatnić mięśnie, dostarczenie niezbędnej ilości konkretnych substancji odżywczych jest niezbędne. I do tego służą suplementy – wzmocnieniu zaplanowanego efektu. Oczywiście pamiętajmy, że suplementami nie możemy zastąpić całych posiłków!
Chcę Wam zaprezentować suplementy, które ja stosuję. Środki te są atestowane i proszę ich nie mylić z chemicznymi substancjami anabolicznymi, bo to zupełnie inna bajka!
Nie mam dużego zapotrzebowania energetycznego, ponieważ nie uprawiam bardzo intensywnych sportów. Jeśli chodzi o węglowodany, to ich wystarczającą ilość dostarczam sobie w codziennym pożywieniu. Inaczej ma się sprawa z białkiem.
Niedobory białka w diecie powodują silne uczucie głodu, poza tym zwalniają procesy przemiany materii, aż do jej ustania w krańcowych przypadkach. Proteiny przyczyniają się więc do szybszej przemiany materii i stanowią najważniejszy element budulcowy mięśni oraz tkanek. Tylko, że białko białku nierówne. Najbardziej wartościowe są te, które zawierają dużą ilość aminokwasów o odpowiedniej proporcji. Najlepiej sięgnąć po gotowe produkty, czyli po odżywki białkowe, które dostarczają łatwo przyswajalne białko. Należy czytać etykiety, ponieważ są odżywki białkowe (tzw. koncentraty), które zawierają węglowodany, co na pewno jest świetnym pomysłem na posiłek potreningowy, jednak jeśli nie chcemy dodatkowo dostarczać sobie węglowodanów, powinniśmy zakupić odżywkę białkową w formie izolatu (z reguły nie ma ani węglowodanów, ani tłuszczów). Poza tym izolat szybciej się wchłania i tym samym jest lepszym białkiem potreningowym, natomiast koncentrat wchłania się wolniej i jest lepszym białkiem na noc. Jako, że swój trening wykonuję przed pójściem spać, wybrałam koncentrat jako swoją odżywkę białkową.
Jakie jeszcze właściwości mają proteiny? Ograniczają katabolizm (rozpad tkanki mięśniowej pod wpływem intensywnego trenigu, kiepskiej diety czy stresu), poprawiaja regenerację mięśni oraz są niezbędne przy zwiększaniu masy i kształtowaniu mięśni.  Białko jest więc produktem niezbędnym do wzrostu i rozwoju, a także do utrzymania szczupłej sylwetki.
Jeśli chodzi o białko w innej formie, to przyjmuję również spirulinę w tabletkach, o której pisałam TU.
Kolejny suplement, który jest obecny w mojej diecie to HMB. Pełni funkcje antykaboliczne (ochronne na tkankę mięśniową), zmniejsza czas regeneracji uszkodzonych włókien mięśniowych, oraz anaboliczne – powodujące przyrost beztłuszczowej masy ciała. Ma korzystny wpływ na proces redukcji tkanki tłuszczowej. Przeznaczony jest więc dla osób, które pragną poprawić jakość swojego umięśnienia, z jednoczesną redukcją ilości tkanki tłuszczowej.
Podkreślam, że suplementy, które stosuję nie są produktami chemicznymi a naturalnymi!
Odżywka białkowa uzyskiwana jest z białka serwatki, która pochodzi z mleka i jest płynnym produktem ubocznym, który powstaje w procesie sera.
HMB natomiast w drobnych ilościach znajduje się także w pokarmach takich jak w grejpfruty, lucerna, czy mięsie niektórych ryb.
Nie należy zapomnieć o podstawowej i istotnej rzeczy. Aby zaobserwować zamierzony efekt przyjmowanych suplementów, należy pamiętać o zbilansowanej diecie a przede wszystkim o regularnym i intensywnym wysiłku fizycznym 🙂