Chora tarczyca – jak leczyć?

O chorobie tarczycy – Hashimoto, z którą się borykam, pisałam Wam już <TUTAJ> A w związku z tym, że tematyka ta Was zainteresowała, postanowiłam kontynuować wątek.

Niestety cały czas biorę leki i będę musiała je przyjmować dożywotnio. Przy chorobach tarczycy trzeba koniecznie regularnie wykonywać badania i chodzić na konsultacje do endokrynologa.
Raz w roku obowiązkowo robić usg tarczycy, żeby zobaczyć czy wszystko jest ok. oraz raz na trzy miesiące lub co pół roku (w zależności od zaleceń lekarza) wykonywać badania krwi – oznaczać poziom TSH i FT4.
Oczywiście staram się to robić cyklicznie, ale kiedyś nie zweryfikowałam ilości leków i okazało się, że się skończyły 😮 Zanim udało mi się dostać na wizytę do lekarza i wykupić lekarstwo, minął jakiś tydzień. I nie wiem czy to psychika wywołała u mnie taki stan czy faktycznie niedobór leku tak wpłynął na moją głowę, ale „fajnie” nie było.
Rosnące rozdrażnienie i wpadanie w furię, a do tego apatia, brak chęci na cokolwiek. Najchętniej zawinęłabym się w koc, w ciemnym pokoju, a każdego kto do mnie podejdzie – pogryzła! I weź tu człowieku bądź mądry i idź pobiegać czy ćwiczyć na siłowni.
Obiecałam sobie, że nie dopuszczę więcej do takiego stanu. Nie cierpię, gdy tracę nad sobą jakąkolwiek kontrolę! A przecież wystarczy wziąć jedną małą pigułkę i świat jest znowu kolorowy 🙂
Ach i jeszcze jedno. Jeśli choroba tarczycy zostanie wykryta, lekarz zaleci zapewne tomografie głowy, aby sprawdzić czy nie ma guzów przysadki mózgowej, mogących być odpowiedzialnymi za tą chorobę. Nie jest to przyjemne badanie, ponieważ człowiek zamknięty w tubie, słyszy strasznie głośne dźwięki o różnej częstotliwości, ale czego się nie robi dla zdrowia.
Weźcie tylko proszę pod uwagę to, że ja piszę o chorobie Hashimoto, związanej z niedoczynnością tarczycy. Innych schorzeń tarczycy jest bardzo dużo i tylko endokrynolog jest w stanie postawić diagnozę na podstawie badań i wywiadu.
Jeżeli temat Was zainteresował, ponieważ zauważyliście u siebie lub bliskich niepokojące objawy, konieczcie idźcie do lekarza i zróbcie badania. Niestety, aby być zdrowym czasem konieczne są zabiegi chirurgiczne. Wole  i guzki występujące przy chorobach tarczycy, powodujące np. trudności oddechowe, są wskazaniem do interwencji operacyjnej. Alternatywnym sposobem leczenia jest terapia jodem promieniotwórczym lub wstrzykiwanie etanolu.
Najważniejsze, żeby obserwować swoje ciało. Zarówno niepokojące objawy od strony fizycznej, tj. wypadanie włosów, uczucie zimna, kołatanie serca, zawroty głowy itp. ale też od strony psychiki – rozdrażnienie, pobudzenie, zaburzenia koncentracji, senność, itp.,powinny być dla Was sygnałem, żeby wybrać się do specjalisty.
PAMIĘTAJCIE – zdrowie jest najważniejsze!
Edyta