Maraton i półmaraton dnia polarnego – pomysł na podróż biegową!

Wszystko przez fiord, czyli jak trafiłam na półmaraton dnia polarnego?!!

Przyznam się, że wszystkiemu winny jest Dawid Podsiadło i jego wersja piosenki „Bóg” z 1994. Teledysk do covera T.Love powstał na przepięknej Islandii. Dzięki islandzkim fiordom dotarłam do tych norweskich i zupełnie przez przypadek trafiłam na informacje o Midnight Sun Marathon oraz Polar Night Half Marathon w Tromsø.

Muszę tu zrobić połówkę !

“Paryż Północy”, jak często nazywane jest Tromsø, to największe miasto północnej Norwegii. Położone na wyspie, 350 km za kołem polarnym, z fiordami, morzem i pięknym widokiem na góry.

Wyspę ze stałym lądem łączy tylko jeden most (i tunel) – charakterystycznie wygięty w górę. Ma on ponad kilometr długości i ok. 40 metrów przewyższenia.

Od 19 maja do 27 lipca, kiedy słońce nie zachodzi, a właściwie – zachodzi i wschodzi jednocześnie, w jedną z sobót, po letnim przesileniu, na przełomie czerwca i lipca, odbywa się w mieście impreza sportowa pod nazwą Tromsø Midnight Sun Marathon.

W tym roku start imprezy zaplanowano na 22 czerwca. Oprócz pełnego maratonu, uczestnicy mogą startować na dystansach 21K, 10km, 4,2km oraz w wyścigu dla dzieci na dystansie 0,8km.

Zarówno maratończycy jaki biegacze na dystansie 21k, mają szansę finiszować około północy, jeśli tylko potraktują start turystycznie (start maratonu jest bowiem o 20.30 a półmaratonu o 22:30) – w promieniach słońca.

półmaraton dnia polarnego Zabiegane.com

 

Emocje i przeżycia

Co roku do Tromsø zjeżdżają się biegacze z niemalże z całego świata. Ostatnio na liście startowej można było znaleźć uczestników z ponad 50 krajów.

Jak się okazuje przyjeżdżają do Norwegii nie koniecznie po wyniki… ich głównym celem są niezapomniane emocje, podziwianie malowniczych krajobrazów i oszałamiający nocny finisz w promieniach słońca!

“Intriguing, unique and breathtaking: the Midnight Sun Marathon is an unforgettable Arctic experience”.
– Dan Quarrell, Eurosport –

 

Tromsø jest także świetnym punktem wypadowym dla miłośników aktywnego wypoczynku, warto więc zaplanować tu dłuższy pobyt 😉

Wśród turystów dużym powodzeniem cieszą się rejsy na obserwacje wielorybów. A ci, którym biegowych atrakcji będzie zbyt mało, mogą spróbować wędkowania morskiego, górskich wędrówek, wspinaczki lodowcowej i ekstremalnych zjazdów narciarskich.

Więcej informacji o Midnight Sun Marathon oraz Polar Night Half Marathon znajdziecie na stronie www.msm.no

Za rok Polar Night Half Marathon na pewno znajdzie się w naszym kalendarzu biegowym!

Zabiegane