Gdzie by tu pobiegać? – 33. Wizz Air Budapeszt Półmaraton, 9 września 2018

Dziś w cudownym, wiosennym nastroju planujemy kolejny wyjazd biegowy. Tym razem postanowiłyśmy odwiedzić jedną z najważniejszych metropolii Europy Środkowej i pobiec w Budapeszt Półmaraton.

Ku naszemu zadowoleniu, w drugą niedzielę września, tj. 09.09.2018 w stolicy Węgier odbędzie się największy półmaraton w Europie centralnej – Wizz Air Budapesz Półmaraton.

Na wszystkich dystansach wystartuje ponad 15 000 zawodników – 10 000 półmaratończyków  i 1500 zespołów sztafet.

W roku 2017 w Wizz Air Budapeszt Półmaraton wystartowało 2400 biegaczy z 71 krajów, z których ponad 2000 pokonało dystans półmaratonu. Najwięcej zawodników przyjechało z Wielkiej Brytanii, Słowacji oraz z Polski. Nie zabrakło również biegaczy z tak odległych zakątków jak m.in. z Chile, Indonezji oraz Singapuru.

Koszulki i medale

Każdego roku uczestnicy otrzymują unikalne koszulki z logotypem maratonu, a Ci, którzy docierają do mety otrzymają niesamowite medale. Ich projekt zmienia się każdego roku, poniżej wersja z 2016 roku:

Trasa Wizz Air Budapeszt Półmaraton

Udział w półmaratonie to okazja nie tylko do biegania, ale również do zwiedzania. Na trasie biegu znajdują się m.in. Most Łańcuchowy (Széchenyi lánchíd, Lánchid), który stanowi doskonały punkt widokowy na zabudowania Budy (m.in. Wzgórze Zamkowe, Basztę Rybacką, Kościół św. Macieja i Wzgórze Gellerta) i Pesztu (Budynek Parlamentu, Bazylikę św. Stefana).

Mapa biegu z roku 2017:

Relax w łaźni

Budapeszt to również stolica SPA, dlatego po półmaratonie idealnym pomysłem na relaks są kąpiele w wodach termalnych, lecznicza sesja w wodach mineralnych albo zestaw zabiegów hydroterapeutycznych. Łaźnie termalne w Budapeszcie warto odwiedzić nie tylko ze względu na kąpiele, niektóre z nich to przepiękne zabytki architektoniczne.
Łaźnie Szecheney to wyjątkowy przykład budynku w stylu neobarokowym, Łaźnie Gellerta zbudowane są w stylu Art Nouveau, natomiast Łaźnie Kirali oraz Rudas przeniosą Was w czasy tureckie.

Na przełomie XIX i XX wieku powstały w Budapeszcie bardzo ekskluzywne Łaźnie, które do dziś stanowią wyjątkową atrakcje miasta. Obecnie zarejestrowanych jest w Budapeszcie 130 ujęć wody termalnej, a samo miasto nosi miano jedynej stolicy-uzdrowiska w Europie.

Węgierska kuchnia

Unikalne w skali Europy są również klimatyczne puby zlokalizowane w ruinach w centrum miasta. Uratowane przed wyburzeniem teraz pełnią nową rolę. To świetne miejsce, aby po biegu spróbować znakomitych pozycji kuchni węgierskiej takich jak gulyás, pörkölt, rétes oraz palacsinta.

Namawiamy Was zatem na wspólne biegowe zwiedzanie – do zobaczenia w Budapeszcie. Więcej szczegółów na temat biegu znajdziecie na stronie https://halfmarathon.runinbudapest.com

Justyna S.