Chia i Goji – wartości odżywcze

Te dwa tajemnicze produkty stosuję już od jakiegoś czasu jako dodatek do śniadań. Pewnie tajemnicze są tylko dla niektórych, ponieważ ze względu na swoją dość dużą popularność m.in. w diecie osób aktywnych, Chia i Goji dość często przedstawiane są na blogach czy w artykułach.

Ale jeśli ktoś z Was nie spotkał się z tymi produktami, to pokrótce przedstawię ich zastosowanie i wartości.
Chia – ma formę małych nasionek, podobnych do maku. Nazywana jest również szałwią hiszpańską. Chia zawiera dużo kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 w odpowiednich proporcjach, chroniąc organizm przed odkładaniem cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Nasiona są źródłem minerałów, witamin, przeciwutleniaczy, ale też łatwo przyswajalnego białka. Wato, żeby po chia sięgały osoby, które walczą z otyłością, ponieważ szałwia zawiera sporo błonnika, dającego uczucie sytości i przyspieszającego trawienie. Zresztą, zróbcie sobie pudding z chia i sami się przekonacie, jak bardzo sycący jest ten deser. Jeszcze jedna, bardzo interesująca właściwość chia, to zdolność zatrzymywania wody w organizmie (nawet dziesięciokrotność swojej wagi), przedłużając okres uwodnienia organizmu. Są więc fantastycznym produktem dla sportowców, którzy spożywając chia, podczas intensywnych ćwiczeń, wytracają wówczas mniej płynów i elektrolitów.

Goji – to jagody, które sprzedawane są w formie suszonych owoców. Tylko ostrzegam, nie da się ich jeść prosto z torebki, tak jak inne suszone owoce. Są po prostu niezbyt smaczne i mocno wysuszone. Ale jako dodatek, ze względu na swoje właściwości, są znakomite. Mają mnóstwo witamin, minerałów, aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, itp. Są ponoć najbardziej wartościowymi owocami na naszej planecie! Dzięki swoim składnikom są doskonałym antyoksydantem, przedłużając młodość! i korzystnie wpływając nie tylko na nasz organizm, ale i na urodę 🙂 Polecane diabetykom, ponieważ regulują stężenie cukru we krwi, a także pozytywnie wpływają na oczy (są źródłem m.in. luteiny).

Warto sięgać po takie dobra natury. Żadne syntetyczne środki nie dostarczą nam tak dużo dobrego, jak produkty naturalne. Cena chia i goji też nie jest wygórowana. Za 250 gram zapłacimy po około 15zł. Produkty te można kupić w sklepach ze zdrową żywnością – stacjonarnych i internetowych oraz na Allegro, np. TUTAJ

Wystarczy po jednej łyżeczce dziennie tych produktów, aby wspomóc swój organizm. Ja dodaję zarówno chia i goji to porannego omleta czy owsianki. Naprawdę warto zadbać o swoje zdrowie i urodę 🙂

 

Do miłego!