Górna partia ciała – ćwiczenia

Wiele osób ćwiczących ciężarkami w domu czy na siłowni zaniedbuje górną część ciała.

Kobiety obawiają się, że urosną im barki czy bicepsy, a początkujący panowie, owszem chcieliby mieć „muły”, ale ćwiczenia wykonują czasami tak słabo technicznie, że prędzej nabawią się kontuzji niż sylwetki prawie-kulturysty 😉

Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach, gdy chcemy wypracować silny korpus i ręce, nie krzywiąc się przy tym z bólu od nadwyrężeń. Oczywiście ból zwany zakwasami jest mile widziany 🙂

Technika.

Jeśli jesteśmy początkujący lub rozpoczynamy trening z użyciem ćwiczenia, które nie było przez nas wcześniej stosowane, poprośmy trenera o korektę i pomoc. Co mają zrobić osoby ćwiczące w domu? Nie wiem. Może powinni nagrać film ze swoimi ćwiczeniami i zapytać jakiegoś eksperta w necie, żeby to ocenił. Tylko trzeba uważać, bo tych „jakiś” trenerów, może być wielu w sieci, a chodzi o takiego, który nam pomoże a nie zaszkodzi.

Postawa i oddychanie.

O tym trąbi się wszędzie. Proste plecy, wciągnięty brzuch, nie machamy głową, nie machamy łokciami, spinamy ciało przy ćwiczeniach i oddychamy. Co z tego, jak często widzę na siłowni, co niektórzy wyrabiają, to aż od samego patrzenia wszystko mnie boli. A to plecy wygięte w pałąk, a to ręce latające na wszystkie strony, albo wstrzymywanie oddechu, aż do uzyskania koloru buraka na twarzy 😮 Pamiętajcie proszę o tych rzeczach. Chodzi przecież o nasze zdrowie.

Obciążenie.

O nie, nie nie jest tak łatwo uzyskać mięśnie. Raz, że może to być kwestią genetyki, że komuś trudniej wyłazi „mięcho” na wierzch. Dwa trzeba się naprawdę napracować, żeby coś urosło. Kobiecie za wiele nie urośnie, ale dzięki ćwiczeniom z obciążeniem może ujędrnić ręce, wymodelować ramiona czy plecy. Nie bójmy się ciężarów. Ma boleć! Ale oczywiście bez przesady. Musimy przełamać swoją granicę komfortu, jeśli chodzi o wysiłek siłowy, ale na tyle dopasować obciążenie, aby te dwa powyższe elementy nam gdzieś nie „uciekły”, czyli technika i postawa muszą być zachowane!

Dla mnie ćwiczenia z obciążeniami na górną partię ciała są jednymi z ulubionych. Lubię widzieć jak robię postępy, jak ręce stają się twardsze, a cała figura postawniejsza. Barki – to są moje ćwiczenia naj, naj.

 

Zmontowałam dla Was mały filmik z moim udziałem, pokazujący jakie ćwiczenia można robić w klubie, aby zadbać o silne ciało, proste ramiona i brak „pelikanów” pod pachami (wiecie co to są „pelikany”?)

Do miłego 🙂

b