Czy banany tuczą?

Banan to owoc bardzo popularny w naszym kraju. Często podawany dzieciom, osobom chorym, stosowany jako codzienna przekąska, czy energetyk podczas długiego wybiegania. Wydawałoby się, że można po niego sięgać często i o każdej porze dnia, bez ograniczeń. Ale uwaga!

Wartości odżywcze bananów to głównie węglowodany. Mimo, że mały owoc to około 120 kcal, to niestety banany mają dość wysoki indeks glikemiczny – między 50-70 IG.

A co to oznacza?

Od strony pozytywów – im wyższy poziom IG, tym lepsza strawność produktu, dlatego też podawany jest osobom cierpiącym na bóle żołądka. Niestety spożywanie produktów z wysokim IG nie jest wskazane dla osób chcących zredukować wagę.

Wysoki IG oznacza, że po spożyciu produktu poziom glukozy w organizmie gwałtownie wzrasta, czego następstwem jest wyrzut większej ilości insuliny, co z kolei powoduje szybkie pojawienie się uczucia głodu.

Co prawda zawartość cukrów w bananach może być pomocna np. po ciężkim treningu, uzupełniając nasze rezerwy energetyczne w postaci glikogenu w mięśniach, ale zbyt dużo bananów w diecie nie sprzyja naszej sylwetce.

Pamiętajmy, że banany mają wiele właściwości leczniczych. Jeden owoc zawiera dużo potasu, który obniża ciśnienie krwi i reguluje równowagę płynów w organizmie. Niedobór tego pierwiastka może być przyczyną zaburzeń akcji serca, mięśni, nerwów, drażliwości, biegunek i mdłości. Poza tym w jego składzie znajdziemy błonnik, magnez, kwas foliowy.

Dodanie jednego banana do porannego koktajlu czy musli, to bardzo dobry pomysł. Ale tak jak wszystko – również banany należy jeść ale z umiarem i raczej nie na noc, właśnie ze względu na dużą zawartość cukrów.

A pamiętacie mit, który swego czasu krążył a dotyczył rzekomej szkodliwości końcówek bananów, w których miałyby się znajdować jaja pasożytów? 😉 brrrrrrr