Ile kilometrów ma ten maraton?

Mimo, że bieganie jest obecnie chyba najpopularniejszą formą sportu, pytania o to ile kilometrów ma maraton wciąż padają.

Biegają młodzi i starzy, sprawni i rekonwalescenci, a nawet osoby niepełnosprawne.

Organizowane są coraz to nowsze biegi, których ilość rośnie jak grzyby po deszczu. O bieganiu mówi się w radio, emitowane są programy telewizyjne, a na rynku wydawniczym wciąż pojawiają się książki o tym jak zacząć biegać, jak biegać szybciej, czy co powinien biegacz jeść, żeby frunął jak strzała.

Firmy sportowe zauważają jaki potencjał ma ten sport, więc prześcigają się w produkcji butów i ubrań, które z sezonu na sezon mają lepszą technologię, wspomagającą biegacza.

Idąc ulicą miasta czy wsi bez trudu można natknąć się na ludzi robiących trening biegowy. Stworzyła się ogromna społeczność ludzi, mających tą samą pasję.

Biegaczom trudno więc zrozumieć ignorantów, którzy w dobie popularyzacji tego sportu, pytają „Ile kilometrów ma maraton?”. Ja też niejednokrotnie spotkałam się z pytaniem „To ile maratonów przebiegłaś?” i jak odpowiadam, że żadnego, to rozmówca zdziwiony odpowiada „Jak to, przecież miesiąc temu biegłaś 10 km”. 10 km to nie maraton 😉 Ba, nawet 21 km to nie maraton…

Więc jaki maraton ma dystans?

 

Długość trasy maratonu to 42,195 km.

Nazwa tego biegu pochodzi od miejscowości Maraton w Grecji. W 490 roku p.n.e. pod Maratonem rozegrała się bitwa Greków z Persami. Tak naprawdę to Persowie chcieli podbić Ateny i w tym celu rozbili obóz pod Maratonem. Mieli przewagę, ale Grecy podjęli ryzykowny krok zaatakowania Persów w maratońskiej dolinie, zanim ci dotrą do Aten.

Persowie przegrali, ale przerażeni Ateńczycy nie mieli o tym pojęcia, więc grecki wysłannik pobiegł do Aten, obwieścić radosną nowinę. Po jej przekazaniu, zmarł z wycieńczenia. Dystans z Maratonu do Aten wynosił około 37 km.

Francuski historyk wykorzystał legendę i podsunął pomysł biegu ku czci tego historycznego wydarzenia.

I tak, bieg ten wszedł do programu pierwszych Igrzysk Olimpijskich w Atenach, ale z długością 40 km. Na Igrzyskach w Londynie w 1908 roku przedłużono długość maratonu do 42,195 kilometra. Pierwotnie jego trasa miała wynosić 26 mil (41,84 km), jednak metę przesunięto dalej, na życzenie królowej brytyjskiej, która oglądała igrzyska niecałe pół kilometra dalej.

Maraton to dystans, do którego warto podejść z pokorą. Bieg ten wymaga wytrwałości i regularności w treningach. Trzeba przebiec wiele kilometrów, żeby wreszcie pokonać ten królewski dystans. Ale z pewnością radość na mecie jest nie do opisania!

Wszystko jest jednak do zrobienia, jeśli dopisuje zdrowie i są chęci. Wszak dla każdego początkującego biegacza, 10 km to była długość nie do pokonania….

Życzę powodzenia na treningach i czerpania radości ze swojej pasji. A o tym jak wyglądały przygotowania do maratonu jednej z nas przeczytacie w tym wpisie.

Do zobaczenia na trasie (nie tylko maratonu) 🙂