Kawa kuloodporna – czyli co to jest masło ghee i dlaczego warto go używać w kuchni?

Masło ghee, to nic innego jak klarowane masło krowie. Jest pyszne i zdrowe, więc postanowiłam przekonać Was do stosowania go w kuchni…

Czemu zainteresowałam się właśnie masłem klarowanym?

Będą na konferencji PEI (kongres szerzący ruch i zdrowe podejście do fitnessu i kulturystyki), na jednym ze stoisk wystawców, oferowano napój, który nazwano: kawa kuloodporna.

Tak, właśnie tą, którą wypromowała Ania Lewandowska. I choć przyznam, że kiedyś próbowałam pić taką kawę, to jakoś jej smak nie spowodował, że stała się moim ulubionym napojem. Aż do wizyty na wspomnianym stoisku, na którym serwowano kawę z dodatkiem specjalnej mieszanki do kawy z masłem ghee.

Skład tłuszczu dodanego akurat do mojej filiżanki kawy to kompozycja masła sklarowanego ghee z olejem kokosowym nierafinowanym, kardamonem, cynamonem i wanilią.

Kawa smakowała obłędnie! Do tego stopnia, że od razu kupiłam słoiczek tego tłuszczu, aby przygotowywać sobie co rano, w domu, swoją własną Energię z Kawy 🙂

 

Ale nie tylko smak spowodował, że zainteresowałam się masłem klarowanym, a przede wszystkim jego świetnie, prozdrowotne właściwości.

Masło ghee – dlaczego warto go używać:

1. Nie zawiera laktozy, kazeiny – mogą więc używać go osoby z nietolerancją pokarmową
2. Jest bogate w witaminy A, D, E, K
3. Spowalnia starzenie komórek
4. Wykazuje właściwości antynowotworowe
5. Nawilża skórę
6. Wzmacnia i poprawia wzrok
7. Poprawia trawienie
8. Wzmacnia odporność

Podczas powolnego procesu podgrzewania masła, warstwa substancji stałych (zanieczyszczeń) oddziela się od ciekłych (najczystsze masło). W efekcie otrzymujemy najzdrowszy, oczyszczony tłuszcz, którego możemy używać do wszelkich celów kulinarnych.

Jak stosować masło ghee?

Nie tylko jako dodatek do kawy, w mieszance z olejem kokosowym i przyprawami. Ale jako zdrowy dodatek do kasz, zup, makaronów – po prostu jako zamiennik innego tłuszczu, który dotąd stosowaliście.

Ma też cudowny smak – masło przez klarowanie nie traci swojego aromatu, a wręcz, mam wrażenie, że jest intensywniejszy.

Można na nim smażyć, ponieważ temperatura dymienia masła ghee, czyli temperatura, w której tłuszcz zaczyna się palić i dochodzi do wytwarzania toksyn, wynosi około 252 stopni C (i jest wyższa od zwykłego masła o 100 stopni C).

Dzięki tej właściwości oraz zawartości głównie nasyconych kwasów tłuszczowych masło klarowane nadaje się nawet do długotrwałego smażenia w głębokim tłuszczu.

Poza tym, ze względu na to, iż pozbawione jest zanieczyszczeń, nie jełczeje i można je przechowywać kilka tygodni (nawet nie trzymane w lodówce).

 

Jak widzicie – same zalety, zero wad! Nic tylko zamienić dotychczas stosowane tłuszcze, na masło ghee, inwestując w ten sposób w swoje zdrowie i urodę 🙂

 

Pozdrawiam

Edyta