„Kuchnia kokosowa. Kompletna książka kucharska” i nie tylko

Uwielbiam kryminały, ale ostatnio częściej niż zwykle sięgam po różne pozycje na temat zdrowego odżywiania.

Głównie aby się zainspirować, ale też żeby pogłębić wiedzę na ten temat, bo w tym zakresie często zmieniają się teorie na temat tego, co jest „aktualnie zdrowe” 🙂

Szukam też alternatywnych przepisów na zdrowsze wersje tradycyjnych wypieków.
Tak trafiła w moje ręce książka „Kuchnia kokosowa. Kompletna książka kucharska.”, którą pożyczyła mi koleżanka. Autorką jest Camilla V. Saulsbury.

Kuchnia kokosowa Zabiegane.com

W ten sposób, kilka ładnych miesięcy temu, zaczęła się moja przygoda z mąką kokosową i olejem kokosowym. Teraz, już znacznie bardziej świadomie, stosuję te produkty w codziennej diecie, .

Mimo, iż podtytuł wskazuje, że to jest książka kucharska, to oprócz 200 przepisów na dania z mąką kokosową, olejem i cukrem kokosowym, znajdziemy tam także wiele ciekawych informacji na temat badań nad tym tłuszczem.

Nie wiem czy wiecie, ale nie zawsze olej kokosowy miał tak dobrą reputacją jak obecnie. Jego losy były dość skomplikowane.

O ile w pierwszej połowie XX wieku olej kokosowy stał się bardzo popularny w Ameryce Północnej, to w latach pięćdziesiątych, pod wpływem badań dotyczących wpływu tłuszczów nasyconych na choroby serca, niestety trafił do jednego worka z tłuszczami zwierzęcymi. Jeszcze w 1994 roku opinia była na tyle zła, że olej kokosowy stał się spożywczym odpowiednikiem palenia papierosów, czyli sięgnął przysłowiowego dna.

Co się zmieniło od tamtej pory?

Najnowsze badania potwierdzają, że olej kokosowy to wartościowy produkt spożywczy, który ma istotne miejsce w zdrowej diecie.
Więcej możecie przeczytać w książce lub moim wpisie na temat oleju kokosowego, który znajdziecie tutaj.

Książka zawiera kilka praktycznych porad, jak obchodzić się w kuchni z olejem kokosowym virgin, czyli z pierwszego tłoczenia, ale nie pomija również kwestii zastosowania oleju do użytku zewnętrznego. Najbardziej zaskoczyło mnie, że olej kokosowy można stosować na skórę zamiast pianki do golenia.

Znajdziemy też kilka wskazówek na temat miąższu kokosa, suszonych płatków kokosowych, mleka kokosowego, wody kokosowej czy cukru kokosowego. Dowiecie się jak samodzielnie zrobić kefir kokosowy.

Nie ukrywam, że „Kuchnia kokosowa” stała się stałym źródłem przepisów na przepyszne wypieki i nie tylko. To również idealna pozycja dla alergików, bo w przepisach nie znajdziecie składników z glutenem, zbożami czy orzechami.

Co ważne potrawy i wypieki smakują obłędnie a nie jak przysłowiowy styropian, którego nie tknie dziecko, bo dorosły może i tak, ale z rozsądku. Dzięki niej nauczyłam się jak wprowadzać mąkę kokosową do tradycyjnych przepisów, żeby nie straciły a zyskały na smaku, bo że będą zdrowsze – w to nie wątpię. Niestety muszę się z nią pożegnać, bo już czas, żeby wróciła do właścicieli.

Danusia, dziękuję.

Camilla V. Saulsbury jest autorką książek kucharskich i instruktorką gotowania. Prowadzi również bloga poświęconego zdrowej kuchni: powerhungry.com. Współpracuje z The Food Network, Today, Good Morning America i Katie oraz „The New York Times”. Jest także biegaczką i trenerką fitness.

 

Justyna G.