Awokado – przepisy na zdrowie

Awokado, mimo że wygląda dość niepozornie, to owoc niemal idealny. Bogaty w składniki odżywcze i cenne witaminy. Można go kupić niemal we wszystkich sklepach spożywczych, więc jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Przez niektórych wciąż jednak omijany szerokim łukiem, bo sam w sobie smaczny nie jest. Wystarczy jednak kilka dodatków, aby wyczarować pyszne pasty do pieczywa czy zdrowe desery.

Awokado ma w sobie tyle prozdrowotnych składników, że śmiało mogłoby obdarować nimi inne owoce, zawiera m.in.:

nienasycone kwasy tłuszczowe – to dzięki nim awokado jest jednym z najbardziej kalorycznych owoców: w 100 g jest 160 kcal (przeciętnej wielkości owoc to ok. 430 kcal), ale jest bogate w tłuszcze bardzo cenne dla naszego zdrowia. Zatem nawet osoby na diecie odchudzającej nie powinny eliminować awokado ze swojej codziennej diety. Tłuszcze zawarte w awokado powodują obniżenie poziomu LDL ( „złego cholesterolu”) i triglicerydów, przy jednoczesnym wzroście HDL („dobry cholesterol”) we krwi.
◊ białko,
♦ liczne witaminy: A, B, C, E, PP, K i H,
◊glutation, który uważany za jeden z najważniejszych antyoksydantów,
naturalne foliany – niezastąpione jest dla kobiet w ciąży, którym powszechnie zaleca się łykanie kwasu foliowego. Pamiętam, że gdy byłam w ciąży mój lekarz polecił mi, żebym po prostu częściej jadła awokado, bo foliany zawarte w awokado są łatwiej przyswajalne niż te syntetyczne w tabletkach. Foliany zmniejszają również ryzyko udaru, a to poważny problem, gdyż na świecie udar mózgu jest trzecią przyczyną zgonów i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40 roku życia.

To tylko niektóre dobrodziejstwa, które daje nam włączenie do swojej diety awokado. Mnie jednak bardziej niż te wszystkie dietetyczno-medyczne zawiłości przekonuje po prostu smak. Samo awokado ma niezbyt wyrazisty smak i nawet kiedyś pani w sklepie dziwnie na mnie popatrzyła, gdy przy kasie wyłożyłam 4 sztuki. Zapytała mnie jak mogę to jeść, przecież jest ohydne. 🙂

 

No właśnie, jak jeść awokado?

Ja uwielbiam ten smak i mogłabym je jeść codziennie i na pewno mi się nie znudzi, bo ten owoc można przyrządzić na bardzo wiele sposobów.

Każdy zapewne znajdzie taką formę jaka mu najbardziej pasuje.
Najprostsza opcja, to awokado jako „smarowidło” na pieczywo, tortillę lub np. naleśnik gryczany.

Nasze przepisy na awokado: 

1. Fit budyń – przepis znajdziecie tutaj.

To wersja awokado na słodko.

 

2. Masełko

Obrane awokado rozgniatam widelcem w miseczce, dodaję sól do smaku, odrobinę soku z limonki lub cytryny, odrobinę świeżej papryczki chili i już można się cieszyć smakiem masełka z awokado. Jeśli ktoś lubi, tak jak ja, można dodać czosnek przeciśnięty przez praskę oraz garść ziaren czy natkę pietruszki lub świeża kolendrę.

awokado guacamole Zabiegane.com

3. Guacamole

Obrane awokado kroję w kostkę, lub gdy jest bardzo dojrzałe rozgniatam widelcem, dodaję do tego drobno posiekaną szalotkę, pomidorki koktajlowe przekrojone na połówki, odrobinę posiekanej świeżej papryczki chilli, sok z połowki limonki, kilka kropel oliwy extra virgin oraz posiekaną świeżą kolendrę. Wszystko mieszam, sole do smaku i gotowe.

awokado Zabiegane.com

4. Pasta z białego sera

◊ awokado
♦ jogurt naturalny
◊ biały ser
♦ szczypiorek
◊ świeży ogórek
♦ ząbek czosnku
◊ sól do smaku
♦ dodatkowo: rzeżucha, oliwki, kto co akurat ma i lubi 🙂

Ser mieszamy z jogurtem (proporcje dowolne, ja wolę bardziej rzadki, więc dodaję więcej jogurtu), dorzucam rozgniecione widelcem awokado, pokrojony w kostkę świeży ogórek i drobno posiekany szczypiorek, ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę. Do tego, jeśli akurat mam, dodaję rzeżuchę, która bardzo kojarzy mi się z wiosną. Lubię też oliwki, więc również często lądują w paście. Wszystko razem mieszam i doprawiam do smaku solą oraz papryczką chilli.

awokado Zabiegane.com

 

A jak Wy jecie awokado?

Smacznego

Justyna G.