Kettlebell workout – Siła przede wszystkim!

We wrześniu minie rok od kiedy wieczorami zdejmujemy nasze „pantofelki i korporacyjne mundurki” po to, aby boso, na macie ćwiczyć z odważnikiem kulowym, na zajęciach z Kettlebell prowadzonych według założeń szkoły Strong First – czyli Siła przede wszystkim! Pavla Tsatosulina.

Po 12 miesiącach treningów muszę się przyznać, że nadal NIE znudziło mi się i nadal chcę więcej !! Do tego stopnia, że odważnik 8kg, 12kg, 16kg, 20kg oraz 24kg  na stałe zagościły u mnie w domu. Mało tego! 12 kg oraz 16 kg były już ze mną dwa razy na wyjeździe i pozwoliły mi wykonać mój kettlebell workout 😉

Czym właściwie jest ta metoda i skąd się wzięła?

Kettlebell zostały wynalezione w Rosji w XVIII wieku. Były wykorzystywane do treningu wojskowego, między innymi w radzieckiej armii. Od lat 40. stanowią narzędzie przeznaczone do ćwiczeń w sportach siłowych. System Strong First został opracowany przez Pavla Tsatosulina, byłego instruktora rosyjskich służb specjalnych (Specnaz). W latach 90-tych wyemigrował on do USA, gdzie rozpoczął prowadzenie treningów z odważnikami kettlebell. Treningi zyskały dużą popularność w USA, a Pavel zaczął prowadzić szkolenia wypracowaną przez siebie metodą HARDSTYLE. Pierwotnie system otrzymał nazwę RKC, obecnie jest to StrongFirst.

Co to właściwie jest Kettlebell?

Kettlebell to rodzaj odważników w kształcie kuli – swoim wyglądem przypominają kulę armatnią z tym, że mają uchwyt. Wbrew pozorom ten unikalny kształt ma wiodące znaczenie, bo w przeciwieństwie do tradycyjnych ciężarków, kettlebell mają przesunięty środek ciężkości. To wymusza trzymanie ciągłego balansu, dzięki czemu podczas treningu pracuje niemal każdy mięsień ciała. Co jednak ważne, w wyniku ćwiczeń sylwetka nadal pozostaje smukła. Po prostu rozwija się harmonijnie i nie macie się co obawiać, że będziecie wyglądać jak atleta.

Jak się z tym ćwiczy?

Charakterystyczne dla treningu z kettlebell jest to, że angażuje do pracy wiele mięśni jednocześnie. Najczęściej polega na wykonywaniu kilkuminutowych serii, w których powtarza się ten sam ruch. Wszechstronność ćwiczeń z kettlebell powoduje, że niektórzy zaliczają je bardziej do treningu ogólnorozwojowego, niż tradycyjnego podnoszenia ciężarów.

Podstawowym ruchami w treningu z kettlebell są:

♦ Swing
♦ Snatch
♦ Martwy ciąg
♦ Clean
♦ Goblet squat
♦ Military press
♦ TGU, Turkish Get Up

 

Dlaczego nadal lubię kettlebell?

Powodów jest kilka – jeden to na pewno to, że odważniki mogę trzymać i ćwiczyć nimi w domu, a nawet zabrać je na wakacje, ponieważ są po prostu „mobilne” i zabierają niewiele miejsca!

Drugi powód – najważniejszy – to fakt, że na każdym treningu uczę swoje ciało, by ze mną współgrało. Jest to bardzo ważne, ponieważ ćwiczenia z kettllem nie wybacza błędów, zwłaszcza gdy zaczynamy podnosić naprawdę spore odważniki. Na każdym treningu uczę się więc świadomości mojego ciała, odkrywając możliwości, o których istnieniu nie miałam pojęcia.

Kolejny powód – trening siłowy z odważnikiem kulowym wspomaga moje bieganie pod względem wytrzymałości i wydolności. Uważam po roku treningów, że jest idealnym treningiem dla biegaczy!

Jeśli po wakacjach planujecie „ruszyć się”, to pamiętajcie, że kettlebell jest idealny. Musicie mieć jednak na uwadze, że przeczytanie nawet kilkudziesięciu artykułów na temat ćwiczeń z kettlebells oraz obejrzenie filmików na youtube, nie zastąpi treningu z wykwalifikowanym instruktorem. Doświadczony trener dobierze Wam odpowiedni ciężar kuli oraz zapewni efekty, a nie kontuzję i sprawi, że przygoda z odważnikami kettlebell nie będzie bolesna i ciernista.

Są to główne powody,  dla których  wszystkie trzy uczęszczamy na zajęcia do Kettelebells Akademia Warszawa, gdzie instruktorzy od podstaw uczą nas techniki pracy z kettlami. W innych miastach tajniki ćwiczeń z kettelebells możecie zgłębić, ćwicząc z licencjonowanymi istruktorami, których nazwiska znajdziecie na stronie Centrum Kettlebell Polska.

Następny post na temat kettlebell postanowiłam poświęcić jednemu z podstawowych zadań w systemie Strong First, czyli TGU, Turkish Get Up, Wstawanie Tureckie… czyli sposób by przy każdym uśmiechu poczuć mięśnie brzucha! Im większy odważnik, tym większa zabawa. Jednak ćwiczenie to nie wybacza błędów, zwłaszcza gdy marzycie o podnoszeniu sporych odważników.

Siła przede wszystkim!

Justyna S.