Kobiety chwytajcie za Kettlebells!


Do tej pory nie miałyśmy okazji, żeby wspólnie trenować. Oprócz udziału w zorganizowanych biegach, nie udawało nam się zgrać terminów, miejsc i zainteresowań. Aż tu niespodziewanie trafiła nam się szansa: zajęcia z Kettlebells! Grzechem byłoby jej nie wykorzystać.

I tak oto zapisałyśmy się do grupy początkującej Kettlebells.

Trening jest prowadzony według założeń szkoły Strong First – czyli Siła przede wszystkim! Pavla Tsatosulina.

 

Czym właściwie jest ta metoda i skąd się wzięła?

Kettlebells zostały wynalezione w Rosji w XVIII wieku. Były wykorzystywane do treningu wojskowego, między innymi w radzieckiej armii. Od lat 40. stanowią narzędzie przeznaczone do ćwiczeń w sportach siłowych. System Strong First został opracowany przez Pavla Tsatosulina byłego instruktora rosyjskich służb specjalnych (Specnaz). W latach 90-tych wyemigrował on do USA, gdzie rozpoczął prowadzenie treningów z odważnikami kettlebells. Treningi zyskały dużą popularność w USA, a Pavel zaczął prowadzić szkolenia wypracowaną przez siebie metodą HARDSTYLE. Pierwotnie system otrzymał nazwę RKC, obecnie jest to StrongFirst.

 

Co to właściwie jest Kettlebells?

Kettlebells to rodzaj odważników w kształcie kuli – swoim wyglądem przypominają kulę armatnią z tym, że mają uchwyt. Wbrew pozorom ten unikalny kształt ma wiodące znaczenie, bo w przeciwieństwie do tradycyjnych ciężarków, kettlebells mają przesunięty środek ciężkości. To wymusza trzymanie ciągłego balansu, dzięki czemu podczas treningu pracuje niemal każdy mięsień ciała. Co jednak ważne, w wyniku ćwiczeń sylwetka nadal pozostaje smukła. Po prostu rozwija się harmonijnie i nie macie się co obawiać, że będziecie wyglądać jak atleta.

 

Jak się z tym ćwiczy?

Charakterystyczne dla treningu z kettlebells jest to, że angażuje do pracy wiele mięśni jednocześnie. Najczęściej polega na wykonywaniu kilkuminutowych serii, w których powtarza się ten sam ruch. Wszechstronność ćwiczeń z kettlebells powoduje, że niektórzy zaliczają je bardziej do treningu ogólnorozwojowego niż tradycyjnego podnoszenia ciężarów.

Podstawowym ruchem w treningu z kettlebells jest swing (machanie) w różnych odmianach.

 

Dla kogo to jest?

W zasadzie dla każdego, bo każdy może odnieść korzyści z treningu z kettlebells. Niezależnie od tego czy biega, tańczy, uprawia CrossFit, sporty walki, czy jest po prostu zabieganym pracownikiem korporacji. Ćwiczenia pomagają nabrać siły, poprawić kondycję, koordynację i zadbać o kręgosłup – to szczególnie potrzebne nam kobietom zza biurek.

 

Jesteśmy po pierwszych poniedziałkowych zajęciach, bardziej organizacyjnych, więc niewiele możemy powiedzieć o samym treningu.

Ale na łamach Zabiegane.com będziemy się z Wami dzieliły swoimi wrażeniami oraz spostrzeżeniami z treningów. I oczywiście mamy nadzieję, że Wy również zapragniecie poznawać nowe formy aktywności sportowych 🙂

 

Powiedzenie „nie lubię poniedziałku” już mnie nie dotyczy 🙂 Nie mogę się doczekać poniedziałku!

Justyna G.