Słowo o odżywkach białkowych

Obserwując fora i blogi dotyczące aktywności sportowej na pewno spotykacie się z pojęciem: odżywka białkowa. Często pojawiają się przepisy kulinarne z jej użyciem i z opisem, że jest to żywność fit. Nie przeczę, że u mnie też jest sporo o odżywkach białkowych :-o, bo sama się nimi suplementuję. Ale może przybliżę trochę temat tym, którzy jeszcze nie wiedzą co się kryje pod tym pojęciem.

Odżywka białkowa to nic innego jak suplement diety, który w składzie ma m.in. łatwo przyswajalne proteiny, które są naturalnym budulcem mięśni oraz tkanek. Szybko uzupełnia niedobory tego składnika w diecie, który jest niezbędny zwłaszcza osobom ćwiczącym. Odżywka białkowa wypita po treningu świetnie odbudowuje uszkodzone podczas wysiłku mięśnie. Uwaga! To jest odżywka wspomagająca i nie możemy używać jej jako jedynego źródła białka. W zbilansowane diecie nie może zabraknąć mięsa, jaj czy roślin strączkowych.
Picie odżywki białkowej nie przyczyni się do rozbudowy naszej muskulatury (żeby być napakowanym 😉 nie wystarczy pić wyłącznie koktajlu białkowego, to tak jakbyśmy stwierdzili, że jedząc dziennie o jeden więcej filet z kurczaka, uzyskamy sylwetkę kulturysty), ale pomoże w wysmukleniu mięśni oraz wspomoże odchudzanie. Tak. Białko jest bowiem stymulatorem spalania tkanki tłuszczowej – przyspiesza przemianę materii, przez co organizm spala więcej! Oczywiście ma być tylko składnikiem diety, w której nie może zabraknąć węglowodanów i tłuszczy.

Możemy wybierać między odżywką białkową w formie izolatu, koncentratu lub mixu tych dwóch form;

Izolat (WPI) szybciej się wchłania (z przewodu pokarmowego w zaledwie kilka – kilkanaście minut),  jest w nim mniej węglowodanów i tłuszczu, więc będzie lepszy, w sytuacji gdy staramy się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej ze swojego ciała, bez utraty wypracowanych już mięśni. Zawiera też większe stężenie białka (85-95%).
Koncentrat (WPC) dla porównania ma stężenie białka 70-82%. Koncentrat jest dobrym białkiem na noc, ponieważ wolniej się wchłania niż izolat.Źródła pochodzenia białka w poszczególnych odżywkach też są różne. Mamy:
– białka serwatkowe – pochodzące z serwatki mleka
– białka jaj
– białka sojowe i pszeniczne
– białka wołowe – ze świeżego mięsa wołowego
– czy tzw. matrixy, które często są połączeniem białek serwatkowych i jajecznych

Zaprezentuje Wam białka, które ostatnio stosowałam:

– Whey Shake firmy Syntrax – smak waniliowy

Bardzo smaczna i doskonale rozpuszczająca się odżywka. Jest to koncentrat białek serwatki. Cena około 165zł za 2270gram. Bardzo ją polecam – zarówno jako składnik koktajli, do których można dorzucić ulubione owoce, czy jako komponent podczas tworzenia potraw zawierających odżywkę białkową.

– Protein Delite firmy Scitec Nutrition

Odżywka dla łasuchów. Bardzo słodka, dla mnie aż za bardzo, ale fantastycznie zaspokaja chęci na słodkie. Super się rozpuszcza, a te smaki – z kawałkami truskawek i białą czekoladą czy z kawałkami kokosów. Najlepiej rozrabiać ją w ręcznym shakerze, wówczas otrzymamy koktajl z kawałkami czekolady, owoców czy kokosa. Również są to białka serwatkowe. Około 100zł za 1000gram.

Teraz czekam na Syntha 6

Jest to mix białek serwatkowych (koncentrat i izolat) oraz albuminy jaj. Podobno bardzo smaczne i również łatwo rozpuszczalne. Mam nadzieję, że będę zadowolona. Około 170zł za 2280gram.

Jeśli szukacie przepisów na potrawy z użyciem odżywek białkowych to TU mam kilka 🙂