W jakim celu pijemy odżywki białkowe?

Zapewne większość osób, którym bliska jest tematyka szeroko rozumianego zdrowego trybu życia (sport, dieta, budowanie masy mięśniowej), spotkało się z suplementem, który dostarcza naszemu organizmowi protein. Piszę o odżywkach białkowych, które bardzo często stosowane są przez osoby ćwiczące, pragnące mieć piękne mięśnie ale też szczupłe ciało.
 
Jak to działa? 
Odżywki białkowe zawierają aminokwasy, które spalają tłuszcz i pomagają budować masę mięśniową. Spożywanie dużej ilości białka powoduje, że nie wszystkie dostarczane organizmowi kalorie zamieniają się w tłuszcz. A ponieważ białko ma właściwości budulcowe i odbudowujące stare tkanki, dieta wysokobiałkowa polecana jest zwłaszcza sportowcom.
 
Nie należy jednak przesadzać ze spożyciem białka. Zapotrzebowanie na nie u dorosłego człowieka wynosi 0,8-1g/kg masy ciała na dobę. U osób intensywnie ćwiczących wzrasta do ok. 2g/kg. Taką ilość białka bez problemu dostarczymy w zdrowej diecie bogatej w drób, ryby, jaja i chudy nabiał. Jeżeli jednak z różnych powodów ilość białka w naturalnej diecie nie jest wystarczająca, warto sięgnąć po odżywki białkowe, które uzupełnią niedobory. Organizm zdrowego człowieka traci bowiem dziennie ok. 30 g białka.
 
Osoby narażone na większy wysiłek fizyczny oraz sportowcy tracą średnio trzykrotnie więcej białka dziennie niż przeciętny człowiekTylko pamiętajmy – odżywka jest suplementem czyli uzupełnieniem diety i nie powinna zastępować posiłku.Proszę nie mylić odżywki białkowej z anabolikami czy innymi chemicznymi środkami. Białko bowiem uzyskiwane jest tu najczęściej z serwatki mleka, ale może być również pozyskiwane z jaj, soi.
 
Kiedy spożywać odżywki białkowe? 
W godzinach rannych, gdy poziom aminokwasów w naszym organizmie jest niski. Jest bardzo istotne aby białko jeść bezpośrednio po przebudzeniu.
Ale też przed pójściem spać. W nocy organizm cały czas pracuje, tak więc należy pić białko tuż przed pójściem spać. Najlepiej w formie shake, aby ciało nie musiało się męczyć z trawieniem białek zjedzonych w formie stałej.
 
Bardzo dobrą metodą jest uzupełnienia strat białka zaraz po treningu. Wówczas można wypić odżywkę białkową lub węglowodanowo-białkową. Białko chroni nasze mięśnie po wysiłku fizycznym oraz przyspiesza ich regenerację i rozwój.
 
Do czego może doprowadzić niedobór białka w diecie?
Niedobory białka powodują silne uczucie głodu, poza tym spowalniają procesy przemiany materii, aż do jej ustania w krańcowych przypadkach. Spada odporność, a organizm jest osłabiony.
 
W jakiej formie przyjmować odżywki białkowe?
Ja głównie piję w formie koktajli. Zazwyczaj wybieram odżywkę o smaku waniliowym i do porannego koktajlu dorzucam owoce, np. mrożone truskawki albo kawę czy masło orzechowe (spróbujcie z truskawkami i masłem orzechowym mmmm mniam). Ten napój jest tak pyszny, że wszystkie shake z McDonaldsa mogą się schować. Odżywkę białkową rozrabiam mlekiem bez laktozy, ale można też zwykłym mlekiem, wodą, mlekiem sojowym, ryżowym czy czym chcemy. Czasem miksuję proteiny z jogurtem naturalnym i owocami – mniam. Zdarzyło mi się, że dodawałam odżywkę do ciasta na naleśniki lub placuszki.
 
I w związku z tym, że sposobów na wykorzystanie odżywki białkowej jest bardzo wiele, chciałabym poznać Wasze przepisy. Te które już wypróbowałyście, ale też te, które macie gdzieś zapisane i wydają się być atrakcyjne dla kubków smakowych :-). Dlatego też zorganizowałam taki, a nie inny konkurs. Założyłam, że zanim ogłoszę wyniki, zrobię potrawy z Waszych przepisów i pokażę je np. na Facebooku wraz ze swoją opinią o nich. Dla osób, które dotąd nie stosowały odżywki białkowej, jest szansa na jej wypróbowanie (jeśli właśnie ich przepis wybiorę). Dla tych którzy używają odżywki w kuchni 🙂 – możliwość wypróbowania nowej firmy lub  smaku (wygrany wybiera sobie jej smak).
 
Zachęcam serdecznie do zabawy. Wystarczy kliknąć TUTAJ a zostaniecie przeniesieni do Facebooka, gdzie można wziąć udział w konkursie 🙂